Vynálezca riskoval svoj život. Pred týmto pokusom s výťahom ľudia zatajovali dych

Ilustračná snímka.
Zdroj: YouTube

Začala sa tak éra mrakodrapov.

Američan Elisha Graves Otis z Halifaxu vynašiel v polovici 19. storočia bezpečnostné zariadenie na zachytenie padajúceho výťahu. V mladom veku sa zamestnal v továrni na výrobu postelí. Jeho úlohou bolo riešiť transport masívneho nábytku zdvíhacími plošinami. Vymyslel, ako zabrániť pádu takéhoto výťahu pri pretrhnutí lán. Stačili mu na to vodiace koľajnice, v nich umiestnené západky podobné rapkáču a šikovné prepojenie zdvíhacieho lana s ovládaním západiek. Na svet prišiel výťah s automatickým bezpečnostným zariadením.

O rok neskôr odišiel zo zamestnania a začal sa venovať podnikaniu s výťahmi. Prvý výťah predal 20. septembra 1853, ale až do mája 1854 sa nemohol tešiť z veľkého počtu zákaziek. V Kryštálovom paláci sám uviedol do pohybu ním nainštalované zdvíhacie zariadenie.

Zdroj: Profimedia.sk

Vďaka modernému výťahu začali stavať mrakodrapy

Počas jazdy sekerou preťal laná. Výťahové brzdy zabránili pádu plošiny, na ktorej stál sám Otis. Verejnosť sa na vlastné oči presvedčila, že im možno zveriť životy ľudí. Svoj prvý výťah pre zákazníkov Otis nainštaloval 23. marca 1857 v obchodnom dome v New Yorku. V januári 1861 si dal patentovať parný motor určený pre výťahy. Tento patent bol základom rodinného podniku, v ktorom po jeho predčasnej smrti pokračovali jeho dvaja synovia.

Moderný výťah s bezpečnostným zariadením bol predpokladom pre výstavbu výškových budov. Začala sa tak éra mrakodrapov. Otis vymyslel a dal si patentovať aj ďalšie mechanizmy, napríklad parný pluh (1852), alebo plynovú rúru na pečenie (1857).

Zdroj: Profimedia.sk

Zdroj: Profimedia.sk

 

HALIFAX/TASR, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.