Parížska radnica chce zrušiť zaľúbencom tradíciu

pariz6.jpg

Chce zrušiť vešanie takzvaných "zámkov lásky".

Parížska radnica oznámila, že chce zachovať povesť francúzskej metropoly ako "hlavného mesta romantiky a lásky", ale zároveň chce skoncovať s tradíciou zaľúbencov vešať po mostoch nad Seinou takzvané "zámky lásky". Uviedla to tlačová agentúra Belga.

Radnica za týmto účelom chystá operáciu, ktorá má v podobe nových označení a viacjazyčných tabúľ odradiť turistov a návštevníkov mesta, aby "uzamkli" svoju lásku na jednom z parížskych mostov. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že zámky na zábradlí mostov špatia romantický výhľad na rieku a zároveň predstavujú bezpečnostné riziko, lebo zábradlia preťažené desiatkami kovových visiacich zámkov vážia stovky dodatočných kíl: môžu povoliť a ohroziť verejnosť.

Najčastejším terčom tejto tradície je Pont des Arts, ktorý slúži iba pre chodcov, potom najstarší kamenný most Pont Neuf. "V najbližších dňoch na niekoľkých mostoch, vrátane Pont Neuf, budú nainštalované značky a vodorovné dopravné značenia," oznámil prvý námestník parížskeho primátora Bruno Julliard.

Predstavitelia mestskej správy sa zhodli v názore, že zaľúbenci by si svoju lásku mali prejaviť iným spôsobom, ako vešaním zámkov po zábradliach mostov. Paríž, podobne ako aj iné francúzske mestá, čelí tejto tradícii už dlhé roky. Favoritom pre vyznávačov tohto zvyku sa stal Pont des Arts kvôli svojej kovovej konštrukcii. Úrady museli nakoniec nainštalovať sklenené panely, ktoré znemožňujú prístup k zábradliu. Zámky však začali pribúdať na iných mostoch, čomu napomáhajú aj predavači suvenírov, ktorí predajom zámkov ťažia z tejto romantickej tradície.

Radnica sa rozhodla, že v okolí mostov nainštaluje oznamy a transparenty vo francúzštine a angličtine, na ktorých sa návštevníkom mesta chce poďakovať, že nevešajú zámky po mostoch, a vyzvať ich, aby svoju lásku prejavili inak.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tradícia

Dôležité udalosti