7 divov Slovenska: V niektorých kostoloch sa ľudia modlia už stovky rokov

Zaujímavé kostoly na Slovensku.
Zdroj: shutterstock.com koláž TV Markíza/TASR

Niektoré sú iba zrúcaniny, niektoré sú zapísané aj v UNESCO.

Po prírodných zaujímavostiach a technických pamiatkach v našom seriáli pokračujeme zaujímavými kostolmi. Vybrali sme sedem stavieb, ktoré nás zaujali. Našli sme také, ktoré slúžia veriacim už stovky rokov, iné už majú svoj vrchol za sebou a sú z nich iba ruiny. Jedno majú spoločné - každý z nich sa oplatí navštíviť.

Dražovce

V mestskej časti Nitry - Dražovciach sa na kopci vypína jedna z najkrajších románskych pamiatok u nás. Kostol sv. Michala, ktorý je známy aj ako dražovský kostolík. Stavba je zo začiatku 12. storočia a bola vyobrazený na poslednej papierovej slovenskej 50-korunáčke.

Zdroj: TASR

Kostolík prešiel niekoľkými rekonštrukciami a s mysterióznou svätyňou sú spojené aj rôzne legendy. Jedna z nich napríklad hovorí, že Panna Mária s Ježiškom na pleci sa tu zjavila pastierovi a ukazovala na zlý stav tohto kostola. Kostol nebýva pravidelne otvorený, ale vždy 29. septembra - v Deň sv. archanjela Michala - tu býva omša.

Pozrite si reportáž o kostolíku, ktorú odvysielala TV Markíza v roku 2012

Zdroj: Pecold/shutterstock.com

Na jeho stavbu, podľa stránky kezmarok.sk, prispeli protestanti z celej severnej Európy. Dokonca švédsky a dánsky kráľ nariadili pre tento účel v krajinách zbierky. Traduje sa, že pri stavaní pomáhali švédski námorníci a zanechali po sebe pamiatku - vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhleho tvaru - ako na lodiach.

Na budúci rok to bude už 300 rokov od jeho vysvätenia a 500 rokov od reformácie. Zmestí sa doň až 1 500 ľudí a po rekonštrukcii v rokoch 1991-1996 opäť slúži bohoslužobným účelom pre Kežmarčanov. V jeho blízkosti je nový evanjelický kostol.(viď fotogaléria). Oba kostoly sú prístupné pre turistov a môžete ich navštíviť v letnej i zimnej turistickej sezóne.

Zolná

Kostol sv. Matúša v malej obci Zolná môžete vidieť medzi Banskou Bystricou (cca 22 km) a Zvolenom (9 km). Postavili ho na miernom návrší v 13. storočí a patrí medzi najstaršie kostoly v regióne.

V súpise pamiatok z roku 1969 sa uvádza, že rannogotický kostol stál už v roku 1292, ale prvá písomná zmienka je až z roku 1311, píše portál pamiatkynaslovensku.sk

Zdroj: Zuzana Gálisová

Právo postaviť ho na svojom majetku dostali synovia zvolenského župana Tobiáša - Bychor a Zubrata, ktorí ho zasvätili sv. Štefanovi prvomučeníkovi.

V kostole sú aj dva zvony - prvý gotický z roku 1514 a druhý barokový z roku 1700. Nájdete tu aj gotické nástenné maľby. Pre návštevníkov je otvorený prvú nedeľu v mesiaci, ale môžete požiadať aj o individuálnu prehliadku.

Humenné

Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom nájdete gréckokatolický drevený Kostol sv. Michala archanjela, ktorý je dominantou jeho skanzenu. Pôvode bol v Novej Sedlici a majstri ho postavili bez jediného klinca v roku 1764. Do múzea ho postupne preniesli v rokoch 1974 a 1977.

Zdroj: TASR

Je to trojdielna zrubová stavba lemkovského typu. V interiéri nájdete ikonostas, ktorý pochádza z 18. storočia, niektoré ikony sú staršie. Má tri veže a najvyššia meria 18 metrov.

Drevené kostolíky zapísali do zoznamu UNESCO, o čom TV Markíza v roku 2008 odvysiela reportáž. Kostolíky môžete samozrejme navštíviť a nielen tento. Na východe Slovenska je ich niekoľko.

Zdroj: TASR

Z výzdoby sa zachovala neskorogotická socha Madony z konca 15. storočia, ktorá je umiestnená od roku 1718 vo farskom kostole v Beckove. V roku 1970 kostol a obvodový múr so zvonicou pamiatkari zakonzervovali.

V areáli kostolíka sa príležitostne konajú omše a aj svadby bol holým nebom. Z kopca, na ktorom sa nachádza, je pekný výhľad na Beckovský a Trenčiansky hrad. Areál kostolíka je voľne prístupný pre ľudí.

Žehra

V obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves nájdete vzácny ranogotický Kostol Ducha Svätého. Spoločne s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Rasti Sedlak/shutterstock.com

Kostol je neskorá románska sakrálna stavba z druhej polovice 13. storočia s prvkami prechodného obdobia s nápadnou barokovou silne stiahnutou cibuľovou baňou s makovicou na veži. Najvzácnejšie pamiatky v kostole predstavujú nástenné maľby, ktoré si môžu pozrieť aj turisti. Kostol je verejne prístupný.

Trnava

Univerzitná Katedrála sv. Jána Krstiteľa patrí medzi najkrajšie chrámy v slovenskom Ríme. Je prvou štýlovo a slohou čistou sakrálnou stavbu raného baroka na území Slovenska. Oltár je vysoký 20,3 m a široký 14,8 m a jeden z  najväčších oltárov svojho druhu v Európe.

Zdroj: TASR

Donátor kostola, palatín Mikuláš Esterházy, zveril jeho výstavbu v roku 1629 talianskym staviteľom Antoniovi a Pietrovi Spazzovcom. Zaujímavosťou je, že ho vysvätili ešte kým nebol dokončený. Nachádzajú sa v ňom tiež podzemné katakomby s hrobmi. Je otvorený aj pre návštevníkov, a pravidelne v ňom bývajú omše.

Ak máte TIP na nejaký iný zaujímavý kostol alebo chrám a myslíte si, že Slováci by o nich mali vedieť, kontaktujte autorku článku na adrese [email protected]

Informácie sme čerpali z viacerých internetových zdrojov: slovakia.travel.sk, wikipedia.sk, pamiatkynaslovensku.sk, Tlačová agentúra SR, kezmarok.sk, po-kraj.sk

SLOVENSKO/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kostol

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.