Panika na palube! Na turistov otvoril tlamu 50-tonový kolos

Vráskavec myšok.
Vráskavec myšok. Zdroj: YouTube

Vráskavec sa vyrútil priamo na čln a v poslednej sekunde sa rozhodol podplávať ho.

Jednou z veľkých lákadiel, kvôli ktorým chodia turisti do Kanady, sú veľryby. Chránená zóna Saguenay-St. Lawrence Marine Park patrí k najväčším veľrybím lokalitám na svete. Obrovské cicavce sa sem sťahujú za kŕmením rýb a kôrovcov, ktorých je tu dostatok najmä v lete a na jeseň.

To využívajú aj dobrodružstva chtiví turisti, pre ktorých miestni organizujú plavby s neopakovateľným zážitkom. Že to ale bude až také adrenalínové stretnutie nečakala skupinka, v ktorej bol aj Francúz Eric Mouellic. Z bezprostrednej blízkosti sa totiž mohli pozrieť do úst druhého najväčšieho cicavca na svete, ktorým je vráskavec myšok. Stretnutie samozrejme nakrútil a zverejnil na internete:


Dvadsaťmetrová obluda sa objavila na hladine tesne pred ich člnom a už-už to vyzeralo, že sa ich prevráti. Na poslednú chvíľu sa však ponorila a skupinku podplávala. Pár sekúnd všetci tŕpli, či ich veľryba predsa len neprehodí do vody. Vráskavec sa však lode ani nedotkol. Akurát chvost spôsobil vlny, ktoré s turistami trochu zahojdali.

Sekundy strachu vystriedal úžas. Dokonca aj prevádzkovateľ člnu nič podobné za posledných 15 rokov nezažil, píše český portál iDnes.cz.

Odborník Patrice Corbeil vysvetlil, že vráskavce lovia až v stometrových hĺbkach a na hladinu sa chodia iba nadýchnuť. Z času na čas sa ale stane, že hejná malých kôrovcov sa vyskytnú aj tesne pod hladinou, čo môže veľrybu nalákať. A to bol zrejme aj tento prípad. Turisti ale podľa neho neboli v nebezpečenstve. Aj keď vráskavec vážil podľa jeho odhadu 50 ton a meral 18 metrov. "Veľryby sa vždy snažia neprísť do priameho kontaktu s niečím na hladine", citoval odborníka český web.

QUEBEC/ tvnoviny.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kanada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.