Budeme rozkazovať dažďu? Chystá sa najväčší klimatický experiment v histórii

Ilustračná snímka.
Zdroj: Igor Zh./shutterstock.com

Okrem katastrofického scenára by to mohlo znamenať, že Čína by sa stala globálnym zlodejom dažďa.

Čína plánuje meniť počasie. Mrakom chcú ako šamani prikázať, aby pršalo. A nie hocikde, ale tam, kde to najviac potrebujú. Územia, ktoré vysychajú by sa tak opäť stali úrodnými. Je to najväčší klimatický experiment v histórii.

Záplavy a prietrže mračien alebo obrovské suchá. V Číne sa rozhodli bojovať proti klimatickým zmenám zbraňami. „Momentálne využívajú jodid strieborný, ktorý pomocou zbraní vystreľujú do mrakov. To by malo pomôcť koncentrácii vlhkosti a tým pádom aj vyvolávať dážď," hovorí šéfredaktorka portálu science.sk Frédérique Hazéová.

Metoda nie je nová. Využívala sa, ale sporadicky, ak chceli v Rusku alebo v Číne počas olympiády zabezpečiť dobré počasie. Teraz však plánujú že v častiach sužovaných suchom má spadnúť až 60 miliárd kubických metrov nových zrážok. Niečo podobné sa nikomu nepodarilo.

,,Základný problém spočíva v tom, že je to chemická látka, ktorá sa potom týmito zrážkami, ktoré vypadávajú z tejto oblačnosti, dostáva do prírodného prostredia," vysvetlil klimatológ Pavol Faško.

Aký vplyv bude mať ovládanie počasia na prírodu zatiaľ nie je jasné podľa nášho klimatológa by mali byť ľudia ale opatrní.

Podľa Faška v klimatickom systéme je veľmi veľa väzieb, ktoré nie sú úplne preskúmané ako fungujú. Takže by za určitých okolností mohlo dôjsť k situáciám, na ktoré dnes nie sme ani pripravení.

Okrem katastrofického scenára by to mohlo znamenať, že Čína by sa stala globálnym zlodejom dažďa. Ostatné krajiny by trpeli suchom. „Obsah vodných pár v atmosfére je taká aká je a keď sa jej množstvo bude nejako ovplyvňovať na nejakom veľkom území tak to môže spôsobiť destabilizáciu celého systému," tvrdí klimatológ.

Čína však nie je jedinou krajinou ktorá chce výrazne zasahovať do prírodných procesov. Amerika mení počasie v Kalifornii a nezaostávajú Spojené arabské emiráty.

„ Vo svete sa pracuje aj na iných metódach kontroly počasia, či už je to vytváranie umelých oblakov pomocou laserov , alebo budovanie umelých pohorí vďaka ktorým by mohli vznikať zrážky," dodáva Hazéová.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.