TOP 10 najkrajších prírodných bazénov v Európe. V týchto by ste sa určite chceli okúpať

TOP 10 najkrajších prírodných bazénov v Európe. V týchto by ste sa určite chceli okúpať
Zdroj: Shutterstock.com

Ktorý by ste si vybrali?

Známe dovolenkové destinácie máte už určite naštudované z katalógov cestovných kancelárií. Každého z nás zaujíma v prvom rade cena, pekná hotelová izba, prostredie, blízkosť pláže. Ale ak ste z tých, ktorí neradi vylihujú na ležadlách celú dovolenku a radi spoznávajú krajinu, môžete odhaliť aj skryté alebo aj dobre známe zákutia, ktoré ale v katalógoch často nenájdete. Medzi ne patria aj prírodné bazény. Pozrite si tie najkrajšie v Európe podľa guardian.co.uk.

Lávové bazény Porto Moniz v Madeire

Zdroj: Shutterstock.com

Zasadené lávové kamene v Porto Moniz netvoria jeden bazén. Ide o pospájaný komplex bazénov, ktoré pred tisíckami rokov vytvorila láva. Vďaka prílivu a odlivu je v nich voda nádherné čistá a priezračná. Nájdete v nich preto aj ryby a krevety. Sú vhodné aj pre deti. Sopečné ostrovy v okolí sú nádhernou kulisou. Vstupné vás vyjde 1,5 eura, rátajte s podobnými poplatkami za ležadlá a slnečníky.

Lagúna Giola na gréckom ostrove Thassos

Zdroj: Shutterstock.com

Krásnu prácu prírody môžete vidieť pri morskej lagúne považovanej za jednu z najkrajších prírodných kúpalísk na svete. Vytesaná do skaly pri mori s tyrkysovou vodou meria 20 metrov na šírku. Nachádza sa v blízkosti Astris na ostrove Thassos. Okolité skaly slúžia ako prírodné terasy a jediný spôsob, ako sa do lagúny dostanete, je skočiť. Voda v lagúne pochádza z Egejského mora, ale zostala uzavretá a plytká. Je teplejšia ako voda v mori a piesčité dno. Hovorí sa tiež Giola je okom Zeusa.

Kúpele kráľovnej Giovanny

Zdroj: expedia.com

Zdroj: Shutterstock.com

Nájdete ju na úseku talianskeho pobrežia s niekoľkými plážami. Leží v troských starovekej vily neďaleko Sorrenta. Rimania si tu postavili vily na miestach s panoramatickým výhľadom. Kúpele sa datujú do prvého storočia Villa Pollio. Príbeh hovorí, že sem rada chodievala neapolské kráľovná Giovanna aj s jej dvornými dámami. Mala sem chodievať s mladými milencami. Prírodný bazén je veľký s tyrkysovou vodou a kryjú ho zrúcaniny vily a obrovské útesy.

Pláž Bon Secours

Zdroj: st-malo.com

Na tomto mieste môžete vidieť pozoruhodný kontrast medzi pokojnou hladinou morského bazéna Saint-Malo a rozbúreným morom. Prílivy v tejto zátoke patria medzi najväčšie v Európe. Počas prílivov a odlivov voda stúpne aj o 14 metrov. V roku 1930 sa vďaka tomu vytvoril na pláži prírodný bazén, ktorý v roku 1937 upravil pre turistov René Lesaunier.

Skalnaté bazény Sliema na Malte

Zdroj: angelicalxw.com

Breh mora je skalnatý, takže do prírodných bazénov nainštalovali schodíky a rebríky, aby sa do nich turisti ľahšie dostali. Vykopali ich v 16. storočí a počas viktoriánskeho obdobia vybudovali aj malé prístrešky, aby sa ženy mohli kúpať v súkromí. Neďaleko prírodných bazénov sa nachádza aj takvzané azúrové okno Gozo, ktoré je rajom pre potápačov. Dokonca sa niekoľkokrát ocitol aj vo filme.

Kastrup Søbad v Dánsku

Zdroj: everplaces.com

Most Ørseund spája Dánsko so Švédskom. Ale nie len tým je unikátny. Vytvorili to jedno z najúžasnejších zariadení na morské kúpanie v Európe. Na Švédskej strane je to Ribersborgs Kallbadhus a vzniklo v roku 1898. Na dánskej strane je to zase Kastrup Søbad a postavili ho v roku 2004.

Ribersborgs Kallbadhus sú verejné kúpele na móle, kde môžu Švédi navštíviť aj saunu, kúpať sa nahí a potápať sa po celý rok. Kastrup Søbad je moderné prírodné kúpalisko s niekoľkými skokanskými mostíkmi, dreveným mólom a stenou, ktorá má chrániť pred vetrom. Vstup je zadarmo, zariadenie je v noci nasvietené.

Jaskyňa poézie v talianskej Puglii

Zdroj: Shutterstock.com

Modrozelená voda, päťmetrové útesy pre vášnivých skokanov. Toto miesto je populárne, ale nemusíte sa báť, nebýva preplnené a určite sa nájde miesto aj pre vás. Jaskyňa poézie síce nie je plná básní, ale pre nejedného náruživého plavca je to ako krásna poézia. Toto miesto odhalil spisovateľ, ktorý sem pred mnohými rokmi prišiel tvoriť.

Charco Azul na Kanárskych ostrovoch

Zdroj: Shutterstock.com

Poriadne živé more na Kanárskych ostrovoch vytvorilo niekoľko prírodných bazénov. Bazén na Charco Azul poskytuje vzácny priestor na kúpanie. Nájdete ho na severovýchode La Palmy. Upravila ho ale ľudská ruka. Voda v ňom sa prirodzene vymení niekoľkokrát za deň. Neďaleko bazéna sú k dispozícii šatne, kaviareň a podávajú sa tu čerstvé ryby.

Je tu aj detský bazén, malý vodopád, zóna na opaľovanie, sprchy, šatne a miesta vyhradené na parkovanie. Populárne sú tiež prírodné bazény Charco de la Laha a Puerto Santiago.

Azenhas do Mar, Sintra v Portugalsku

Zdroj: Shutterstock.com

Ide o malé mestečko s bielymi domčekmi na útese, 30 kilometrov od Lisabonu. Na mestským prírodným bazénom zastrčenom do spodnej časti skál nájdete reštaurácie, ktoré sa špecializujú na prípravu rýb.

Sørenga v Oslo

Zdroj: visitoslo.com

Prírodný fjordový bazén neďaleko Opery v centre mesta otvorili v júni 2015. Je súčasťou päť akrového parku, ktorý ponúka móla, pláže, skokanské mostíky, vonkajšie sprchy, samostatný detský bazén, trávnaté plochy, 50 metrový bazén s dráhami a bazén s morskou vodou, ktorý má 200 metrov štvorcových. Je to dostatok miesta aj na opaľovanie, pikniky a všetko je zadarmo.

BRATISLAVA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.