Takto vyzerali prvé podoby najpopulárnejších internetových stránok

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Prvá stránka uzrela svetlo sveta pred 25 rokmi.

Prvá webová stránka niesla názov info.cern.ch a stojí za ňou britský softvérový inžinier Timothy Berners-Lee. Vytvoril ju pred 25 romkmi, 6. augusta 1991. Za zrodom webu stojí CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum).

Berners-Lee vymyslel programovací jazyk HTML. Ten umožnil formátovanie textu vrátane vkladania odkazov na iné dokumenty a prenosový hypertextový protokol (HTTP). je tiež autorom prvého webového prehliadača, ktorý sa pôvodne volal WorldWideWeb, neskôr ho premenovali na Nexus.

Jeho nápad bol voľne k dispozícii a ostatní ho mohli ďalej rozvíjať. Širokej verejnosti sprístupnil web Američan Mark Andreessen vďaka jeho prehliadaču Mosaic.

Svoje servery začali rozširovať európske aj americké vedecké inštitúcie. V novembri 1992 bolo po celom svete 26 serverov. O rok neskôr ich bolo viac ako 500 a koncom roka 1994 ich už bolo 10-tisíc. Pripájalo sa k nim okolo 10 miliónov užívateľov.

Pozrite si, ako vyzerali prvé verzie vašich obľúbených stránok:

Google

Spoločnosť Google vytvorili v roku 1998 Larry page a Sergej Brin. Jej cieľom je roztriediť všetky informácie na svete, sprístupniť ich ľuďom.

2. decembra 1998


A dnesYahoo!

Americká internetová spoločnosť, ktorá prevádzkuje rovnomenný portál ponúkajúci množstvo služieb. Najznámejšou službou je e-mailová služba. Spoločnosť vznikla v januári 1994 a založili ju David Filo a Jerry Yang.

17. októbra 1996

A dnes


Amazon.com Je americká spoločnosť, ktorá sídli v meste Seattle. Prevádzkuje jeden z najstarších a najväčších internetových obchodov. Založil ju Jeef Bezos v roku 1994.

V roku 1994A dnes


msn.com Je kolekcia internetových služieb spoločnosti Microsoft. Pôvodne bolo MSN spustené 24.8. 1995 pri príležitosti vydania Windows 95. Prvou poskytovanou službou bola e-mailová schránka Hotmail nasledovaná instant messengerom MSN Messenger. Ten v roku 2005 premenovali na Windows Live Messenger.


A dnesApple

Americká firma so sídlom v meste Cupertino v Kalifornii vznikla v roku 1976. Špecializuje sa na hardvér a softvér. Ich najznámejšími produktmi je rada počítačov Mac, sada MP3 prehrávačov iPod, smartfón iPhone a tablet iPad. Prvú webovú stránku mala spoločnosť v roku 1996.

A dnes


New York Times

Newyorský denník založili v roku 1851. Ide o najväčšie metropolitné noviny v Spojených štátoch.

12. novembra 1996

A dnes

BBC Rozhlasová a televízna spoločnosť plní funkciu verejnoprávneho vysielania vo Veľkej Británii. Založili ju v roku 1922 pod názvom British Broadcasting Company. Od roku 1927 nesie názov British Broadcasting Corporation. Bola prvou a najväčšou spravodajskou stanicou v Británii.

december 1998

A dnes


CNN

Cable News Network je káblová televízna spoločnosť, ktorú založili Ted Turner a Reese Schonfeld. V čase založenia bola prvým kanálom poskytujúcim spravodajstvo 24 hodín denne.

rok 2000

A dnes

IMDb

Internet Movie Database je on-line  databáza informácií o filmoch, televíznych programoch, hercoch, herečkách, režiséroch a všetkom, čo s filmovou tvorbou súvisí.

rok 2000

A dnes


YouTube

Najväčší internetový server na zdieľanie videosúborov. Založili ho v roku 2005 zamestnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V roku 2006 ho kúpil Google za 1,65 miliardy dolárov.

marec 2005


A dnes


Twitter Poskytovateľ sociálnej siete a mikroblogu, ktorý umožňuje posielať a čítať príspevky zaslané inými užívateľmi, známe ako tweety. Od založenia v roku 2006 Jackom Dorseyom získal veľký význam a popularitu na celom svete.

v roku 2006


A dnes


Facebook

Rozsiahly spoločenský webový systém, ktorý slúži hlavne k tvorbe sociálnych sietí, komunikácii medzi užívateľmi, zdieľaní multimediálnych dát, udržovaniu vzťahov a zábave. Má 1,5 miliardy aktívnych užívateľov. Je jednou z najväčších spoločenských sietí na svete.

rok 1998

A dnes


BRATISLAVA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Web

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.