Jednu z najväčších záhad súčasnej astronómie objavila žena

Tajomná hviezda  vzdialená od zeme 1 500 svetelných rokov.
Zdroj: Reuters

Tajomná hviezda na ňu jednoducho zablikala.

Je záhadnejšia ako si mysleli. Výskum hviezdy, okolo ktorej akoby bola obrovská stavebná konštrukcia, narazil na ďalšie anomálie. Tie si vedci nedokážu vysvetliť a hovoria že by bolo iróniou ak by sme práve takto našli niekoho iného vo vesmíre.

Na fotografii je ona - tajomná hviezda vzdialená od Zeme 1 500 svetelných rokov. Objavila ju žena. Jednoducho na ňu nepravidelne zablikala. „Predtým sme nič podobné nevideli. Hviezda sa naozaj správa čudácky. Najskôr sme si mysleli, že nám Keplerov ďalekohľad posiela chybné dáta, ukázalo sa však, že boli správne," spomína si Tabetha Boyajianová.

Je to jedna z najväčších záhad súčasnej astronómie. Okrem toho, že na nás hviezda z vesmíru bliká, vedci zistili, že jej svietivosť čosi znižuje. A rapídne .V sci-fi filme by to boli solárne panely, ktoré odčerpávajú energiu. „Chceli by tomu ľudia najviac uveriť, že je to dôsledok nejakej konštrukcie, ktorú postavili živé bytosti," tvrdí jadrový fyzik Jozef Masarik.

Žiadne vedecké dôkazy, ani tie najnovšie, to ale nedokážu potvrdiť. ,,Tým je ten objekt záhadnejší, ale hovorí nám to, že je to komplikovanejší objekt. Pravdepodobne materiál či už planéty alebo rozpadávajúcej sa kométy," vysvetľuje astronóm Juraj Tóth Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Mimozemšťanov sa vraj zatiaľ nemusíme báť. Podľa Jakuba Kapuša z OZ Slovenskej organizácia pre vesmírne aktivity, vždy keď vo vesmíre objavíme niečo čo nevieme opísať, tak je zvyk to pripisovať mimozemských civilizáciam.

Vedci si aj napriek tomu nechávajú akési zadné vrátka. Tóth na otázku, či si myslí, že by to bola nejaká mimozemská stavba odpovedal negatívne. „Bola by to dosť veľká náhoda že takýmto spôsobom objavíme civilizáciu," dodáva Masarik.


BRATISLAVA/David Vido

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.