Ľaváci, oslávte svoj deň. Praváci takúto možnosť nemajú

Ilustračná snímka.
Zdroj: nikkytok/shutterstock.com

Ťažkosti čakajú na ľavákov najmä v škole. Problémy majú napríklad pri rysovaní, kedy nevidia na čísla.

Detskí ľaváci sú i v súčasnosti vystavení mnohým nedorozumeniam a zmätočným situáciám, hoci násilné preučovanie ľaváka na praváka je už minulosťou. Stretávajú sa s nimi doma i v škole. Ak sa neriešia správne, takéto dieťa môže nadobudnúť pocit nešikovnosti, čo dokáže mať dosah na jeho psychiku. Poukázala na to špeciálna pedagogička Světlana Drábová pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa ľavákov.

Rodičia robia chybu, ak intuitívne podávajú malému ľavákovi veci do druhej ruky, alebo ukazujú, ako správne robiť nejakú praktickú činnosť pravačkou

. "Ľaváci, ktorí sledujú rodičov a kamarátov, ako robia veci pravou rukou, sa ich často pokúšajú napodobniť, aj keď to pre nich nie je prirodzené," povedala.

Pravidlá pre ľavákov v škole

Dominancia ruky sa vyhraní medzi piatym a šiestym rokom života dieťaťa. Podľa Drábovej nie je dobré písať či kresliť oboma rukami, či preučovať ľaváka na praváka.Ťažkosti čakajú na ľavákov najmä v škole. "Napríklad pri písaní prvých písmen atramentom, ktoré vždy skončí s machuľou v zošite a zašpinením rúk," uviedla

Problémy majú aj pri rysovaní, kedy nevidia na čísla. Ľavákom sa podľa nej nedarí ani v kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov, ale aj pri strúhaní ceruziek.

Zdroj: shutterstock.com/Elena Stepanova

"Nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny dosah na psychiku dieťaťa," upozornila špeciálna pedagogička. Nepomáhajú podľa nej ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malým ľavákom písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky než praváci.

Školské povinnosti sa pritom podľa Drábovej dajú uľahčiť, pred nástupom do školy však už treba mať jasno, či dieťa píše ľavou alebo pravou rukou. "Školáka treba uistiť, že byť ľavákom je úplne normálne, že niektorí píšu viac pravou rukou a iní ľavou. Dôležitá je trpezlivosť, aby sa necítilo pod tlakom," odporučila.

Ľavák by mal tiež sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.

"V súčasnosti existuje celé portfólio produktov pre ľavákov, ktoré možno nájsť aj v klasických papiernictvách - od ceruziek, pier, farbičiek až po strúhadlá, pravítka a nožničky," dodala špeciálna pedagogička.

Ľaváci to nemajú dnes také ťažké

Američan Dean R. Campbell v roku 1975 založil prvý syndikát ľavákov, o rok neskôr sa rozhodol, že zavedie Svetový deň ľavákov a ako termín si zvolil 13. august, lebo vtedy ten deň pripadol na piatok.

Viaceré zdroje v spojitosti so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov uvádzajú 13. august, ale v roku 1992. Vtedy členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo vo Veľkej Británii, vyzvali svojich členov, aby pracoviská zmenili na "oblasť ľavákov". V nej malo byť používanie pravej ruky zakázané.

Zdroj: TV Markíza

Klub spustil rozsiahlu osvetovú kampaň, okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby začali vyrábať šekové knižky aj pre ľavákov.

V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, okrem Medzinárodného dňa ľavákov existuje aj Národný deň ľavákov. V roku 2006 ho vo Francúzsku založil Alain Galobardes, ktorý je zároveň aj zakladateľom internetovej stránky pre ľavákov: lesgauchers.com ako aj rovnomenného združenia.

Národný deň ľavákov sa síce slávi okolo 13. augusta, ale pred pevným termínom má prednosť program a možnosť jeho realizácie. V praxi to znamená, že francúzski ľaváci okrem Medzinárodného dňa v istom roku oslavujú deň či niekoľko dní pred a po 13. auguste aj Národný deň ľavákov.

Zdroj: TASR/AP

Dátum 13. august má najmä pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynakladať veľké úsilie na vykonanie inak bežných úkonov, akými napríklad sú otvorenie fľašky alebo konzervy otváračom, čistenie zeleniny škrabkou či odrezanie stonky kvetu.

Slávni ľaváci boli a sú aj maliari, herci i naši politici

Medzi slávnymi ľavákmi možno nájsť politikov, priemyselníkov a obchodníkov, umelcov aj športovcov. Napríklad Julius Caesar, Jana z Arku, Alexander Veľký, americkí prezidenti: súčasný Barack Obama a bývalý Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton.


Ďalej spisovateľ Mark Twain, Bill Gates, Marie Curie, Robert Schumann, Sergej Rachmaninov, Ludwig van Beethoven, Céline Dionová, bývalý francúzsky futbalový brankár Fabien Barthez, americká tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová, bývalý francúzsky tenista Guy Forget, súčasný španielsky profesionálny tenista Rafael Nadal, Greta Garbo, Julia Robertsová a mnohí ďalší. Rovnako i slovenskí politici Robert Kaliňák či Daniel Lipšic sú ľaváci.

BRATISLAVA/TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľaváci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.