Zaujímavosti

Vedci zistili, koľko ešte funguje naša duša po tom, ako sa nám zastaví srdce

shutterstock_365720252.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

V rámci štúdie sa odborníci zhovárali s 2060 pacientmi z Rakúska, Ameriky a Veľkej Británie, ktorí prežili zástavu srdca.

Vedci z University of Southampton prišli na základe rozsiahlej štúdie so šokujúcim tvrdením. Podľa nich existuje aj život po smrti. Nie v úplnom slova zmysle, ale existuje. Naše vedomie totiž funguje aj potom, ako sa nám zastaví srdce. Donedávna vedci verili, že vedomie aj povedomie prestáva fungovať v rovnakom čase, ako prestane biť srdce a už nepumpuje krv do tela. To, že náš mozog prestáva byť aktívny 30 sekúnd po skončení funkcie srdca je nevyvrátiteľný fakt. S našim vedomím je to však inak. Po smrti funguje ešte tri minúty. Píše The Sun.

"Smrť nenastane v určitom okamihu. Ide o potenciálne reverzibilný proces, ku ktorému dochádza po akejkoľvek vážnej chorobe alebo ťažkom úraze, v dôsledku ktorého dochádza k nečinnosti pľúc a mozgu. Ak vieme proces zvrátiť, hovoríme o zástave srdca. Ak pokusy o záchranu zlyhajú, hovoríme o smrti," povedal doktor Sam Parnia, vedúci štúdie.

V rámci štúdie sa odborníci zhovárali s 2060 pacientmi z Rakúska, Ameriky a Veľkej Británie, ktorí prežili zástavu srdca. Štyridsať percent uviedlo, že si dokážu vybaviť niečo zo svojho povedomia potom, ako zažili klinickú smrť.

"To naznačuje, že mnoho ľudí vykazuje po klinickej smrti duševnú aktivitu, ale po zotavení si to nepamätajú buď v dôsledku poranenia mozgu alebo upokojujúcich liekov," hovorí Parnia.

Len dve percentá z týchto ľudí dokázali opísať svoju skúsenosť mimo tela. Zhruba polovica respondentov v štúdii uviedla, že si pamätajú najmä strach. Najvýznamnejším zistením štúdie bola skúsenosť 57-ročného muža. Po tom, ako utrpel zástavu srdca dokázal až s desivou presnosťou opísať, čo sa následne okolo jeho tela dialo.

"Je to významný objav, pretože donedávna sme len predpokladali, že takéto skúsenosti sú len halucinácie alebo ilúzie, ktoré vznikli predtým, ako sa zastavilo srdce a následne bolo úspešne privedené k životu. Ale táto skúsenosť zodpovedá skutočnej udalosti, kedy už srdce nebilo," dodal vedúci štúdie.

Konkrétne v tomto prípade 57-ročného muža sa vyskytovala duševná aktivita tri minúty, aj keď muž nemal žiadny tep. "Je to paradoxné, pretože mozog prestáva fyzicky fungovať po 20-30 sekundách potom, ako sa zastaví srdce a činnosť neobnoví, pokiaľ srdce opäť nezačne biť a pumpovať krv do tela. Okrem toho, detailné spomienky tohto muža presne sedia s overenou udalosťou," hovorí Sam parnia.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.