Zaujímavosti

Na salaši v Zázrivej chovajú raritné štvorrohé ovce

Štvorrohé ovce
Štvorrohé ovce Zdroj: TV Markíza

Ovce pochádzajú z Anglicka a biblická legenda o Jakobovi hovorí, že za túto zvláštnu hračku prírody môžu dvaja bratia.

Má to štyri nohy, štyri rohy a máme z toho štvoraký úžitok. Takúto hádanku by asi rozlúskol málokto. Na salaši v Zázrivej odpoveď poznajú. A navyše sú na ňu mimoriadne hrdí.

Na prvý pohľad obyčajná ovca, no keď začnete počítať rohy, akosi to nesedí s tým, čo sme sa učili v škole. Tieto ovce majú rohy, štyri. Bača hovorí, že turisti si idú oči vyočiť.


Ovce pochádzajú z Anglicka a biblická legenda o Jakobovi hovorí, že za túto zvláštnu hračku prírody môžu dvaja bratia. Na Slovensku je bača Lacko zrejme jediný chovateľ týchto štvorrohých krások. Vie, iba o tom, že ich chovajú ako raritu v pražskej ZOO.

Sú vraj temperamentnejšie ako naše a tým, že majú štyri rohy, používali ich na obranu, namiesto ovčiarskeho psa. Bača v Zázrivej dokonca skúšal štvorrohého barana skrížiť s našou slovenskou ovcou a vzniklo z toho 5-rohé čudo.

Jakobova ovca je výnimočná pre svoj vzhľad, ale podľa baču je aj užitočnejšia. Aj mäso je vraj zdravšie a nemá typickú pachuť baraniny. Bača ju odporúča aj na domáce chovanie. Len sa treba mať vždy na pozore.

„Ona je taká prítulná k ľuďom a keby ste si niekde nechali trčať mobil, ona vám ho pokojne vytiahne z vrecka a aj zožerie," hovorí bača. Ladislav chce, aby sa na salaši štvorrohá rodina rozrastala a prilákala viac detí. Mnohé vraj majú problém vôbec rozoznať živú ovcu od kozy.

ZÁZRIVÁ/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti