Pán Lukáš vymenil pred rokmi Petržalku za dedinu. Takto si teraz žije

Lukáš Janoška sa rozhodol vymeniť bratislavskú Petržalku za Pohorelú.
Zdroj: Reflex

Syn o ňom tvrdí, že nie je otrokom systému ako je 99 percent z nás, že žije svoj slobodný život, robí si čo chce.

Už mám mesta plné zuby! Veta, ktorú si v duchu povedali asi mnohí obyvatelia našich miest. V betónových králikárňach odsúdení na počúvanie susedských sporov hneď za stenou spálne, boj o parkovacie miesto pred bytovkou a všade množstvo neznámych ľudí.

Lukáš Janoška si aj s manželkou povedali, že si chcú život začať užívať plnými dúškami a tak zatvorili dvere za preplnenou Petržalkou a rozhodli sa aj s rodinou pre radikálny krok. Presťahovali sa do odľahlej dediny na Horehroní a začali nový život. Za rozhodnutím rodiny odísť z Petržalky bola ťažká choroba manželky.

Naboso v kroji chodí po dvore študovaný pedagóg. Po vysokej škole v časoch Husákovej éry ostal pôsobiť v Bratislave. Oženil sa, prišli na svet deti. Všetko nasvedčovalo tomu, že život v petržalskom paneláku bude pokračovať so všetkým, čo k najväčšiemu sídlisku patrí.

Sedliacka filozofia je najdokonalejšou filozofiou bytia, no a konať dobro je potom už to najvyššie.

"Začalo to v roku 1993 na jar vyrieknutím diagnózy mojej manželke Niny, kedy povedali, že skleróza multiplex. My sme po tých pár chvíľach života do leta sme sa rozhodli, že ideme do Pohorelej a skúsime žiť tu," spomína si.

Nezvratnú civilizačnú chorobu chceli zahnať do kúta mimo civilizácie, odkiaľ Lukáša pochádza. Tvrdí, že to bol výborný ťah. Veď s manželkou tu žili ešte 17 rokov. Po jej smrti v roku 2010 už nemal čo riešiť. Pokračuje v dedinskom štýle života. „Sedliacka filozofia je najdokonalejšou filozofiou bytia, no a konať dobro je potom už to najvyššie," myslí si.

Pred našou kamerou stál už viackrát. Zakaždým ale hovoril o návrate k tradíciám a ich hlbšom zmysle. V lete organizuje etnotábor pre deti, ktoré pričuchnú k činnostiam svojich predkov. Učí ich kosiť i dojiť.

Venuje sa však aj druhým deťom. Paradoxne však tie jeho, dnes už aj s vnúčatami, sú rozutekané po svete. V Pohorelej ešte žije 88-ročná mama, s ktorou chodí každú nedeľu do kostola.

„Nie je otrokom systému ako je 99 percent z nás, že žije svoj slobodný život, robí si čo chce a proste nemusí chodiť do roboty od ôsmej do piatej. Je slobodný človek, to je už dneska len vymoženosť len tých zopár ľudí," hovorí o otcovi syn Lukáš.

Napriek tomu doma za pecou nevysedáva. V pohorelskom kroji pochodil už kus sveta. Ľudia si môžu o ňom myslieť, že je čudák, či blázon. "Blázni robia svet krajším. Normálne ľudia s obrovským nábojom, ktorí takto na prvý pohľad sú ako buď vyšinutí alebo mimo, to sú ľudia," dodáva pán Janoška.


POHORELÁ/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti