Zmení sa úplne naše chápanie vesmíru? Vedci asi objavili piatu silu

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR/AP

Vedci naznačujú, že v súvislosti so skúmaním čiernej hmoty môže existovať úplne nový rozmer prírodných síl.

Nedávne objavy predtým neznámych subatomárnych častíc naznačujú existenciu piatej fundamentálnej prírodnej sily. Podľa štúdie publikovanej v odbornom fyzikálnom časopise Physical Review Letters, prišli k tomuto záveru vedci na Kalifornskej univerzite .

„Objav by prepísal dejiny vedy, pretože doteraz poznáme štyri základné prírodné sily interakcie častíc. Gravitáciu, elektromagnetizmus, silné a slabé pôsobenie nukleárnych síl. Ak pokusy potvrdia existenciu piatej sily, úplne to zmení naše chápanie vesmíru. Zmení sa univerzálne povedomie i naše chápanie čiernej hmoty," vysvetlil profesor Jonathan Feng.

Podnetom výskumu boli zistenia vedcov z Maďarskej akadémie vied, ktorí v roku 2015 skúmali „temné fotóny". Častice, ktoré sú neviditeľné a podľa fyzikov tvoria až 85 percent hmoty vesmíru. Maďarský výskum odhalil anomálny rádioaktívny rozpad, ktorý naznačil existenciu svetelnej častice iba 30-krát ťažšej ako elektrón.

„Vedci neboli schopní dokázať, že je to nová sila. Videli množstvo nových procesov, ktoré naznačovali prítomnosť novej častice. No nebolo jasné, či ich spôsobila konkrétna častica alebo nejaká sila, ktorá ju prenáša," hovorí Feng.

Zdroj: TV Markíza,

Preto vedci z Kalifornie preštudovali maďarský výskum ako aj všetky predošlé experimenty v tejto oblasti. Zistili, že javy nespôsobujú známe základné častice ani temné fotóny. Preto prišli s novou teóriou, ktorá zahrňuje všetky existujúce poznatky a zároveň predpokladá existenciu novej - piatej sily.

Tá, na rozdiel od elektrickej energie, ktorá reaguje na základe protónov a elektrónov, reaguje na základe elektrónov a neutrónov, vo veľmi obmedzenom rozsahu. Vedci tieto častice volajú X bozón. X v názve vyjadruje - neznáma.

Vedci naznačujú, že v súvislosti so skúmaním čiernej hmoty môže existovať úplne nový rozmer prírodných síl, ktoré sú nám zatiaľ neznáme a ich prejavy sme schopní skúmať iba posledné desaťročia. Preto bude potrebné ešte veľké množstvo experimentov, aby sa existencia novej sily potvrdila.

OAKLAND/PHYSICORG, ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.