7 divov Slovenska: Unikátne stavby, ktoré nám môže svet závidieť

Krásy slovenskej architektúry na Slovensku.
Zdroj: shutterstock.com koláž TV Markíza/ TASR

Vybrali sme pre vás zaujímavé diela, ktoré sa zapísali do dejín architektúry.

A máme pre vás štvrtú časť nášho seriálu 7 divov Slovenska. Tentoraz sme si vybrali zaujímavé diela, ktoré sa zapísali do dejín slovenskej i svetovej architektúry. V našom článku nájdete známu rotundu, svetovú strechu i dominantu najväčšieho mesta na Slovensku.

Socialistický realizmus v Handlovej

Aj keď je to skoro 27 rokov od zmeny režimu, banícke mesto Handlová uchováva cennú architektúru. Ak ňou prechádzate, domy a budovy vzbudzujú dojem, ako keby ste boli v Rusku. Ide o sociálny realizmus.

Nájdete ich na Ulici 29. augusta. Aj keď mesto malo pred časom problém so zničením historických budov zateplením, dnes sa, našťastie, podarilo niektoré šetrným prístupom zachrániť.

Umelecká výzdoba, banícky motív - kosák a kladivo, rozety, arkády a ďalšie prvky boli obíjané bez ďalšej možnosti ich zachovania.

Socialistický realizmus bolo na Slovensku pomerne krátke obdobie, no nájdete ho aj v iných mestách na Slovensku. Je to pamiatka na časy minulé.

Zdroj: PeterVrabel/shutterstock.com

Skalice je nádherné mesto, ktoré je úzko spojené s týmto architektom. Dom kultúry naprojektoval v roku 1904 a hlavnou myšlienkou bola prezentácie kultúrnej vyspelosti ľudu Záhoria. Chcel ňou prispieť k posilneniu národného uvedomenia Slovákov.

A čo spája Čičmany s Jurkovičom? V roku 1895 vypracoval projekt čičmianského gazdovstva pre národopisnú výstavu v Prahe. Vypracoval aj projekty zrubových domov, ktoré sa postavili po veľkom požiari v r. 1921, kedy vyhorel celý dolný koniec obce. Zásluhou toho môžeme niektoré typy týchto stavieb obdivovať v Čičmanoch i dnes.

Zdroj: milosk50/shutterstock.com

Solivary Prešov

Národná kultúrna pamiatka sa po rokoch dočkala obnovy. Je to súbor 17 technických pamiatkových objektov v mestskej časti Prešova - Solivar.

Zdroj: TASR

V roku 1986 však vyhorela dominanta Solivaru. Odvtedy sklad iba chátral a dlhé roky bola jeho obnova iba na papieri. Až pred pár rokmi sa ho podarilo sprístupniť ľuďom.

Zdroj: attila/shutterstock.com

Postavili ho v rokoch 1967 až 1972 podľa projektu troch architektov - Tesár, Lacko, Strmeň a do užívania ho dali 26. augusta 1972. Má dĺžku 421 metrov a šírku 21 metrov a spája najväčšie slovenské sídlisko Petržalka s bratislavským Starý mestom.

V Európe je to ojedinelý architektonický počin a to vďaka tvaru a rozpätiu oceľovej konštrukcie. Na vrchole je reštaurácia, ktorá je vo výške 85 metrov. Ak ju chcete navštíviť, musíte použiť výťah.

Synagóga v Lučenci

Nádherná neologická stavba v secesnom štýle, ktorú Slovensku závidí celý svet. Synagóga v Lučenci je národná kultúrna pamiatka. Roky chátrala a na jar tohto roku, takmer po 70 rokoch, opäť vyzerá, ako keď ju postavili.

Zdroj: TASR

Z bývalého náboženského stránku sa stalo kultúrne centrum. Je jednou z najväčších v strednej Európe. V jej základoch vlani objavili časovú schránku s fragmentmi listín a mincami. Ak ju chcete vidieť, môžete. Tu je rozpis, kedy vás vpustia.

Zdroj: Banskobystrický okrášľovací spolok/Ján Miškovič

Unikátna zavesená reťazová strecha z kujného železa vznikla podľa patentu českého architekta Bedřicha Schnircha.

Postavili ju v roku 1826 a pri jej konštrukcii sa po prvý raz v novodobých dejinách stavebníctva použil princíp voľne zavesenej reťazovky ako nosného prvku „šikmej" strechy, pričom vzorom pre toto riešenie boli reťazové mosty.

Banskobystrická reťazová strecha je nielen prvou postavenou, ale aj jedinou zachovanou na svete.

Rotunda, ktorá je v každej učebnici

Národná kultúrna pamiatka - Rotunda sv. Juraja. Je jedna z najstarších a najvýznamnejších stavieb na Slovensku. Vznikla v románskom období (11.-13. storočí), okolo nej sa nachádzala plocha na pochovávanie.

Zdroj: TASR

Pôvodná románska stavba zostala zachovaná, prestavaná bola až v období gotiky a baroka. V prvej polovici 15. storočia rotundu zvýšili o jedno podlažie, ktoré plnilo funkciu strážnej veže.

Počas prusko-rakúskych vojen tu bol sklad pušného prachu. Pri prechode frontu v roku 1945 bola poškodená zásahom bomby. Za Národnú kultúrnu pamiatku ju vyhlásili v roku 1970. Úpravou areálu rotundy a kalvárie mesto vytvorilo turisticky atraktívne prostredie.

Informácie sme čerpali z viacerých internetových zdrojov: slovakia.travel.sk, wikipedia.sk,  panoramy.sme.sk

Ak máte TIP na nejakú zaujímavú architektonickú pamiatku a máte pocit, že Slováci by o nej mali vedieť, kontaktujte autorku článku [email protected]

BRATISLAVA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 7 divov Slovenska

Dôležité udalosti