Užitočné rady nielen pre študentov. Ako zakamuflovať nevedomosť pri skúške

Ilustračná snímka
Zdroj: Adam Gregor/shutterstock.com

Na slovíčko neviem zabudnite.

Nový školský rok sa pomaly začína. Študenti sa preto opäť pripravujú aj na stresujúce situácie, ktoré škola prináša. Na mysli máme skúšky a odpovede pred tabuľou. Nie vždy sa podarí, že sú žiaci na vyučujúcu hodinu stopercentne pripravení. Ak sa tak stane, nemusíte hneď zúfať. Niekedy sa dá nevedomosť ľahko zakamuflovať.

Rady prináša odborníčka na neverbálnu komunikáciu Nora Lauková, ktorá bola hostkou v Teleráne.Tá odporúča, aby študent začal rozprávať o tom, čím si je istý. Neskôr, ak mu dochádza istota, môže si pomôcť rôznymi kreatívnymi vecami. Veľakrát sa totiž stane, že sa potrebná informácia vyloví z pamäte samá. Napríklad, ak si neviete spomenúť na konkrétne slovo, začnite ho opisovať a nakoniec vám slovíčko z úst vypadne.

Nesprávne gestá a mimika

Dôležité je tiež nedať nevedomosť najavo gestami a mimikou. Určite si nešúchajte ruky, nos či tvár. Nepozerajte sa doprava hore ani dole. Vďaka tomu skúšajúci vie, že vy neviete. Naopak, ak sa sústredíte na fixný bod, ktorý vás upokojuje, pôsobíte automaticky sebaistejšie. A tým môžete naviesť pedagóga, aby vám napomohol a začal sa pýtať.

Na slovíčko neviem zabudnite. Radšej povedzte, že nerozumiete otázke, či by vám ju nemohol skúšajúci položiť inak. Všetky tieto rady využijú napríklad aj ľudia na pracovnom pohovore. Zdravá sebadôvera je vždy veľmi potrebná. Taktiež aj v bežnom živote môžete vďaka neverbálnej komunikácii odhaliť klamára. Ten kto sa pozerá pri rozhovore doprava, tomu radšej neverte.

 

BRATISLAVA/zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Komunikácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.