Vedci našli planétu podobnú Zemi. Ak už na nej nie je život, tak potom asi nikde

Proxima b.
Zdroj: Profimedia.sk

Nachádza sa v obývateľnej zóne, teda v oblasti, kde môže existovať voda v kvapalnom stave.

Prelomový objav hlásia astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO). Podarilo sa im nájsť planétu podobnú Zemi. Obieha hviezdu Proxima Centauri a tá je vzdialená "len" štyri svetelné roky, a je tak pre nás po Slnku najbližšou hviezdou. Dôležitým zistením je, že sa planéta nazvaná Proxima b, nachádza v tzv. Obývateľnej zóne, teda v oblasti, kde môže existovať voda v kvapalnom stave.


O objave planéty vedci informujú v dnešnom vydaní magazínu Nature. Proxima b je kamenná planéta zhruba 1,3-krát väčšia ako Zem a svoju hviezdu obehne raz za 11 pozemských dní. Teplota na jej povrchu je mierna a umožňuje existenciu kvapalnej vody, čo je jeden z predpokladov pre výskyt života.

S náležitosti pre život sú však vedci zatiaľ opatrní. Hviezda Proxima Centauri, ktorá je len o málo väčšia ako Jupiter, je totiž červený trpaslík a v porovnaní so Slnkom je oveľa chladnejší. Zóna s vhodnými teplotami okolo tejto hviezdy, v ktorej Proxima b obieha, sa teda nachádza oveľa bližšie, než je tomu v prípade našej slnečnej sústavy. Z tohto dôvodu astronómovia upozorňujú na nebezpečenstvo vysokej radiácie a ultrafialového žiarenia. Nie je tiež známe zloženia atmosféry planéty, ak má nejakú. Podľa vedcov je takisto nepravdepodobné, že by sa na planéte striedali ročné obdobia.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti