Skupina žila rok v prísnej izolácii, bez súkromia, čerstvého vzduchu či čerstvých potravín

Úspešná misia Mars
Úspešná misia Mars Zdroj: TASR

Napriek tomu vyšli dnes usmiati a šťastní.

Misia na Mars by už dnes bola reálna. Dokázal to experiment na Havaji, ktorý otestoval šiestich ľudí v extrémnych podmienkach.

Ročný pobyt v tesných kabínach pod kopulou sa končí. Z jej útrob vychádzajú šťastní dobrovoľníci, ktorí svojim pobytom potvrdili fakt, že človek by na Marse prežil aj v extrémnych podmienkach. Havajskú misiu financovala NASA spolu s miestnou univerzitou.

Havajská misia je druhou najdlhšou úspešnou akciou v histórii. Rekord držia Rusi, ktorí posádku trénovali v zajatí až 520 dní.


"Počas misie sme riešili mnoho problémov, spoznávali sme život ľudí, snažili sme sa prispôsobiť podmienkam na Marse. Zaoberali sme sa vesmírnymi výstupmi aj kolonizáciou na Marse," povedal člen tímu Tristan Bassingthwaighte.

Skupina žila pod kupolou naozaj v drsných podmienkach. Niektorí členovia tímu mali veľké problémy so súkromím, ktoré bolo prakticky nulové. Čas väčšinou trávili cvičením, bicyklovaním a vyrábaním elektriny. Bola tam totiž zima a tma.

Obyvatelia kupoly chodili aj v skafandroch a jedli len vesmírnu stravu. Napriek všetkému sa pokus podaril na výbornú a každý člen tímu dáva ceste na Mars zelenú.

"Misia na Mars je v blízkej budúcnosti reálna. Myslím, že sme prekonali technické aj psychologické bariéry," vyhlásil člen tímu Cyprien Verseux.

Oficiálny štart misie na Mars ešte známy nie je. Už teraz je však isté, že NASA by nemala mať problémy aj s trojročným pobytom na červenej planéte.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.