Jednoducho čínske. Inak sa prevoz 52-metrových listov turbín nedá označiť

Prevoz v horských podmienkach.
Zdroj: YouTube

Celkovo je potrebné previesť 90 listov na 30 turbín.

Určite si každý z nás pri ceste z Viedne do Bratislavy položil otázku, ako sa montujú mohutné listy na veterné turbíny, ktoré lemujú naše hranice z rakúskej strany. Vďaka početnosti elektrárni sa nám pri pravidelných cestách možno podarilo ich montáž vidieť a získali sme predstavu, čo to všetko obnáša.

No rakúske elektrárne sú relatívne malé a terén celkom rovný. Ako sa však montujú vzdušné elektrárne v nadmorskej výške 2900 metrov, kedy iba jeden z troch listov turbíny meria 52 metrov a váži 12 ton?

Takéto miery s Európou nemajú nič spoločné a je iba jedna krajina na svete, kde je všetko nadrozmerné - je to Čína. Jedna z jej najvyšších veterných elektrární je umiestnená na hore Baoding s nadmorskou výškou 2900 metrov. Od hlavnej cesty tu vedie horská cesta, ktorá je všetkým, len nie snom šoféra nákladiaka. Je tu 212 zatáčok a stúpanie je až 30-stupňové.


Vodiči, ktorí tu turbíny vozia, musia súperiť s extrémnymi podmienkami, nielen nákladom ale aj absolútne neupravenými cestami a zákrutami. Nebolo by divné, keby niekto prevoz materiálu v takýchto podmienkach považoval za nemožný, no sme v Číne, tu to neplatí.

Vodiči majú špeciálne autá od firmu C&C, ktoré sa od bežných kamiónom úplne líšia, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Sú to ťahače s výkonom 487 koní a celú trasu zvládnu za päť hodín.

Najzaujímavejšie na týchto autách sú špeciálne platformy, na ktorých sú listy pripevnené. Vyvinuli ich priamo pre tento účel, prevoz listov a pripomínajú bager. V platforme sedí operátor, ktorý pripevnenú turbínu polohuje podľa potreby a tak je vôbec možné, aby sa dostala na miesto. Celkovo je potrebné previesť 90 listov na 30 turbín. Informácie prinieslo autoforum.cz

AUTOFÓRUM/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prevoz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.