Panda veľká už nie je ohrozený druh

Panda veľká už nepatrí medzi ohrozené druhy.
Zdroj: TASR/AP

Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) je aktuálne klasifikovaná ako "zraniteľný" druh.

Pandu veľkú, ktorá je jedným zo symbolov Číny, vyradili zo zoznamu ohrozených živočíšnych druhov - vďaka tomu, že sa jej populáciu darí úspešne rozširovať. Oznámil to v nedeľu Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN).

Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) je aktuálne klasifikovaná ako "zraniteľný" druh. Počet pánd veľkých predstavuje podľa najnovšieho sčítania 1864 dospelých jedincov, uvádza IUCN, ktorý to pripisuje dôslednému vymáhaniu protipytliackych zákonov a rozširovaniu chránených území.

Zdroj: TASR/AP

V 80. rokoch ich bolo už len tisíc

Počet pánd veľkých bol v 80. rokoch 20. storočia odhadovaný na menej než 1000 kusov. Mnohé z nich venovala čínska vláda ako gesto dobrej diplomatickej vôle do zoologických záhrad v zahraničí. Prvú rezerváciu pre pandy veľké zriadila Čína v spolupráci so Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF) v roku 1980.

IUCN však zároveň varuje, že v dôsledku klimatických zmien sa v nasledujúcich 80 rokoch predpokladá zánik vyše 35 percent prírodného prostredia pánd, čo by sa mohlo podpísať pod ďalší pokles ich populácie.
Na zoznam ohrozených druhov IUCN sa zároveň dostala gorila horská (Gorilla beringei), najväčší primát na svete.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti