Štyridsať rokov sa ho snažili chytiť. Teraz rybársku legendu ulovil len 19-ročný mladík

Obrovský jeseter
Obrovský jeseter Zdroj: TV Markíza

Pred 40 rokmi totiž tohto jesetera poranil jeden rybár. Odvtedy mal obor ružový nos a dostal prezývku prasací rypák.

Má 300 kilogramov, viac ako 80 rokov a meria cez 3 metre . Hovoríme o legende, ktorá brázdi rieku Fraser v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Tohto obra chytil len 19-ročný mladík. Aj u nás kedysi takéto monštrá žili. Jedna stavba však obrovským jeseterom zabránila v ceste na Slovensko.

„Je to obrovský zážitok. Samozrejme je to aj dôkaz o ľudskej vybavenosti prekonať tú rybu, nakoľko musel mať ten rybár veľmi dobrú techniku, aby zdolal takú rybu," povedal Zdenko Čavojčin zo Slovenského rybárskeho zväzu.

V tomto prípade ide o legendu. Pred 40 rokmi totiž tohto jesetera poranil jeden rybár. Odvtedy mal obor ružový nos a dostal prezývku prasací rypák. Chytiť jesetera s ružovým nosom sa pokúšalo množstvo rybárov no podarilo sa to len mladému Kanaďanovi.

Obrovské jesetery kedysi plávali aj v našich riekach. No dnes ich už nenájdete. Išlo hlavne o takzvanú Vyzu veľkú. Bežne merala 6 metrov a vážila aj tonu. Desaťročia už ale v Dunaji tento obor nie je.

„Prestali migrovať z Čierneho mora nakoľko v Rumunsku postavili veľké železné vráta a množstvo hydroelektrárni na Dunaji a sú to neprekonateľné prekážky pre migráciu rýb," dodal Čavojčin.

Viac v reportáži Petra ZimanaOTTAWA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kanada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.