Nová štúdia ukázala, že psy nám zrejme rozumejú viac, ako sme si mysleli

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ermolaev Alexander/shutterstock.com

Naši miláčikovia využívajú ľavú hemisféru mozgu na spracovanie slov.

Psy zrejme rozumejú ľudskej reči viac, ako sme si doteraz mysleli. Naznačuje to najnovšia štúdia, ktorú uverejnil vedecký časopis Science. Pracovník a hlavný autor štúdie z maďarskej univerzity Univerzite Eötvösa Loránda Attila Andics prišiel na to, že pes je schopný oddeľovať to, čo mu hovoríme od toho, ako mu to hovoríme. Poďme ale pekne poporiadku.

Andics zapojil do štúdie 13 psov, konkrétne rasy - zlatý retriever, border kólia, nemecký ovčiak a čínsky chocholatý pes. Domáci miláčikovia museli byť vycvičení, aby si dokázali ľahnúť a zostať v pokoji po dobu sedem minút. Zatiaľ im skenovali mozog, píše portál CNN.

Výskumníkom sa podarilo zistiť, že psy využívajú, tak ako ľudia, ľavú hemisféru mozgu na spracovanie slov.

"Táto štúdia je prvým krokom k pochopeniu, ako si psy interpretujú ľudskú reč. Výsledky výskumu nám môžu pomôcť k tomu, aby komunikácia a spolupráca medzi psami a ľuďmi bola ešte efektívnejšia," povedal Attila Andics.

Zdroj: Javier Brosch/shutterstock.com

Pekné slová fungujú pre psov ako odmena

Psy podľa maďarského vedca dokážu v mozgu spracovať intonáciu ľudskej reči nezávisle od našich slov.

Výskumníci im merali nervovú aktivitu v mozgu, kým počúvali svojich trénerov. Tí im rozprávajú rôzne slová s rôznou intonáciou. Hovorili im zmysluplné slová a spojenia ako dobrý chlapec, dobrá správa, ale aj spojky ako keď, ale aj, aj keď.

Vedci odhalili, že ich ľavá hemisféra mozgu viac reagovala na zmysluplné výrazy. Pravá hemisféra reagovala viac na intonáciu. To potvrdilo, že oddeľujú slová od intonácie.

"Naše zistenia podporuje tých, ktorí si myslia, že pekné slová fungujú pre psov ako odmena," povedal Andics.

Nie každý sa ale s touto štúdiou stotožňuje. Vedci upozorňujú ľudí, aby si nemysleli, že ich miláčikovia im rozumejú, čo hovoria.

"Táto štúdia netvrdí, že psy dokážu pochopiť zmysel slova. Ukazuje, že spracovávajú slová a zvuky oddelene," povedal vedec Clive Wynne z Arizony.

USA/SCIENCE, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výskum

Dôležité udalosti