Rozvojovému svetu svitá nová nádej na dostupnú mobilitu, je ňou auto z krabice

Global Vehicle Trust Ox
Zdroj: Global Vehicle Trust Ox

Navrhol ho slávny dizajnér, ktorý vytvoril tie najúžasnejšie a najdrahšie športiaky.

Má byť autom do krajín, kde je mobilita stále luxus. Nové vozidlo sa volá Ox a je určené primárne do krajín Ázie, Afriky, Oceánie a Južnej Ameriky. Tam všade by sa malo nové auto predávať. Vznik automobilu sprevádza šľachetná myšlienka - Vytvoriť auto pre tých, ktorí by si ho inak nemohli dovoliť.

Auto bude vyrábať spoločnosť Global Vehicle Trust, ktorá bola založená v roku 2011. Jej cieľom bolo od začiatku vytvorenie jednoduchého a funkčného auta. Auto by sa malo vyrábať v krajinách, kde je rozvinutý priemysel. Rozložené bude jednoducho zabalené do krabíc a pošle sa na miesto určenia, kde ho zase zložia.

Auto je jednoduché, vysoko mobilné a hlavne sa dá aj jednoducho opraviť. Jeho dĺžka je 4299 mm a konštrukčne trochu pripomína krabicu na kolesách so zdvihnutým podvozkom. Estetika tu nebola primárnym cieľom, základ je funkčnosť a tú ma auto vynikajúcu. Môže sa brodiť vo vode až do výšky 1300 mm a na svojej korbe odvezie až 1900 kg nákladu.

  

https://www.youtube.com/watch?v=8udEY0-ukuE


Keď nevezie náklad, môže odviesť až 10 cestujúcich. Pritom ide o neuveriteľne modulárnu konštrukciu. Volant sa dá jednoducho premiestniť na ľavú stranu a dvere je možné odmontovať a využiť ich ako nákladovú rampu.

Pohonnou jednotkou je turbodiesel s obsahom 2,2 litra a je prispôsobený aj na najtvrdšie zaobchádzanie a znesie aj vysoké teploty. Cez päťstupňovú prevodovku smeruje výkon do predného kolesa. Najzaujímavejší fakt je, že traja ľudia dokážu auto behom šiestich hodín kompletne rozložiť, zabaliť do takej veľkej krabice, že štandardný kontajner ich pojme až šesť.

https://www.youtube.com/watch?v=tk7GnxR5YUg


A čerešničkou na záver je, že ho navrhol slávny dizajnér MCLarenu Gordon Murray, ktorý sa preslávil stavbami najúžasnejších, najrýchlejších a najdrahších áut. Teraz navrhol vozidlo pre najchudobnejšie časti sveta a povedal, že žiaden jeho výtvor ho takým šťastím, ako toto auto, nenaplnil.

Informácie priniesli NOVINKY.cz.

NOVINKY.cz/ROCK

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti