Svetový unikát vo Veľkej Fatre: Najväčšia šachovnica, na ktorej sa nehrá

sachovnica_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ak by existovali horskí obri, určite by si dali partičku šachu. Ostatní sa môžu len kochať.

Je to možno najväčšia šachovnica na svete, ale kráľovskú hru na nej nikto nehrá. Na zábavu totiž neslúži. Kosodrevinová šachovnica pod hrebeňom Veľkej Fatry zabraňuje vzniku ničivých lavín.

Ak by existovali horskí obri, určite by si dali partičku šachu. Ostatní sa môžu len kochať. Ťažko dostupnú lokalitu nad Kráľovou studňou už 40 rokov zdobí nevšedná obrovská šachovnica. Pomáhal ju vysádzať i Ján Snopko.

 „Bolo to veľmi tvrdé. Šachovnicu sme robili jednu jar. Ženy sme dovážali až z Liptovskej Lúžnej," spomína Ján Snopko, bývalý lesník.

Desať motýk krát desať motýk

Pri vysádzaní šachovnicových polí boli ich rozmery presne určené. 10 motýk krát 10 motýk. Na zimných záberoch vidno miestne kotly plné snehu. Niektoré svahy sú takmer kolmé. Vrch Krížna preto oprávnene volajú "matka lavín". Kosodrevina tu robí nenahraditeľné služby.

V lokalite Kráľova studňa vznikla šachovnica preto, lebo stará súvislá výsadba sa veľmi neosvedčila. Želaný efekt priniesol až systém šachovnice.

Šachovnicová výsadba zabránila nejednej lavíne

„Sneh je nerovnomerne rozkladaný a potom aj uvoľnenie lavín je ťažšie," vysvetľuje Milan Lizúch, lavínový špecialista Horskej záchrannej služby. Lavíny pod Krížnou nie len padajú, ale aj zabíjajú. Najtragickejšia udalosť sa stala pred vyše 90-timi rokmi.

Osemnásť ľudí z osady Rybô zahynulo pod masou snehu v zime 1924. Žiadna iná lavína na Slovensku nemala viac obetí. Benjamín Strmeň prišiel o piatich súrodencov. Život mu zachránila kolíska, v ktorej ako malé dieťa spal. Dnes má 92 rokov.

Kosodrevina, i vďaka šachovnicovej výsadbe, zabránila za tie roky nejednej lavíne. Aj ona má však rezervy a to ak množstvo snehu prevýši porast. Aktuálny problém to ale nie je.

Na mieste nakrúcal Ľubomír Fronko.


KRÁĽOVA STUDŇA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľká Fatra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.