Po vyše 80 rokoch našli na mieste nacistického výcvikového centra "časovú kapsulu"

Medená nádoba, ktorú v roku 1934 ukryli do základov nacistického výcvikového strediska.
Zdroj: TASR/AP

Poľsko stratilo vo vojne okolo šesť miliónov občanov, polovicu z nich tvorili Židia. Po vojne boli hranice prekreslené a z Falkenburgu sa stal Zlocieniec..

Noviny z obdobia nacizmu, mince, dokumenty a výtlačky knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf sa našli v "časovej kapsule", ktorú v roku 1934 ukryli do základov nacistického výcvikového strediska. Oznámil to dnes predstaviteľ mesta Zlocieniec na severozápade Poľska, Sebastian Kuropatnicki.

Výskumníci hľadali pri vykopávkach v Zlocienieci medený valec vo zvyškoch základov bývalého nacistického výcvikového centra nazývaného aj Ordensburg, lebo sa dozvedeli, že by mohol obsahovať dokumentárny film z roku 1933 zachytávajúci oslavy 600. výročia založenia mesta. V tom čase sa mesto nachádzalo v Nemecku a malo názov Falkenburg, dodala tlačová agentúra AP.

Hovorca mestskej radnice Kuropatnicki dnes uviedol, že výskumníci aj predstavitelia mesta boli zvedaví - chceli vidieť film a mesto tých čias.

Zdroj: TASR/AP

Keď medenú nádobu 13. septembra otvorili, nenachádzal sa v nej žiaden film, ale obsahovala pergamenovú listinu o založení strediska z roku 1934, list od miestneho bankára zaznamenávajúci lokalitu strediska, fotografie a dve výtlačky Hitlerovej knihy.

Kuropatnicki pre agentúru AP povedal, že hoci predmety dokumentujú "dobu zla", pre mestských historikov majú cenu. Úrady plánujú zriadiť múzeum, kde vystavia nájdené predmety, ale s kritickým komentárom o nacistickej ideológii, ktorá viedla k druhej svetovej vojne a smrti desiatok miliónov ľudí.

Poľsko stratilo vo vojne okolo šesť miliónov občanov, polovicu z nich tvorili Židia. Po vojne boli hranice prekreslené a z Falkenburgu sa stal Zlocieniec.

VARŠAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nacizmus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.