Na Zem sa rúti obrovský Vesmírny palác, je mimo kontrolu

Stanica Tchien-kung 1.
Zdroj: TASR/AP

Podľa čínskej agentúry Xinhua, stanica prekročila svoju životnosť o dva a pol roka.

Čínska vesmírna agentúra konečne priznala, že pred pár mesiacmi stratila kontakt s vesmírnou stanicou Tchien-kung 1 (v preklade Vesmírny palác). Osemtonová stanica sa pomaly blíži k zemskej atmosfére a jej trosky by na planétu mali dopadnúť na budúci rok. Číňania veria, že nebudú predstavovať žiadne nebezpečenstvo, aj keď nad ňou nemajú kontrolu.

Stanicu Tchien-kung 1 vyniesla na orbitu raketa Dlhý pochod v septembri 2011.

Modul má dĺžku 10,4 metra a šírku 3,35 metra. Váži až 8,5 tony. Na obežnej dráhe sa s ňou spojila bezpilotná loď Šen-čou 8 a neskôr lode Šen-čou 9 a Šen-čou 10 s trojčlennými posádkami.

Stanica teraz lieta vo výške 370 km nad povrchom. Číňania konečne priznali, že s ňou stratili kontakt. O tom, že je stanica neovládateľná sa špekulovalo už od jari.

Podľa čínskej agentúry Xinhua stanica prekročila svoju životnosť o dva a pol roka. Zástupkyňa Čínskej vesmírnej agentúry Ping Wuová povedala: „Stanica naplnila svoju historickú misiu". Zároveň Číňania zdôraznili, že stanica počas dopadu neohrozí nikoho na zemi ani leteckú dopravu. Tvrdia, že väčšina trosiek v atmosfére zhorí.

Číňania už chystajú štart ďalšej vesmírnej stanice Tchien-kung 2, ktorú by na obežnú dráhu mala raketa vyniesť vo štvrtok o 16.04 nášho času. Informáciu priniesol portál TN.cz

TN.cz/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stanica

Dôležité udalosti