Slovensko sa môže popýšiť novým rekordom. Vytvorili ho na oblohe

Unikátny zoskok.
Zdroj: TV Markíza

Až 18 parašutistov sa udržalo vo formácii, čím sa im podaril unikát. Doteraz ich takto bolo vo vzduchu iba 14.

Len malé percento z nás nájde odvahu na zoskok padákom. Medzi nimi sú aj takí, ktorí si, najmä strmhlavý let vzduchom, užívajú ako deti lízanku. 20 špičkových slovenských parašutistov sa dnes stretlo v Spišskej Novej Vsi. Pokúsili sa o hromadný zoskok, aký sa doteraz u nás ešte nepodaril.

S našou kamerou sme sa boli pozrieť na „suchom" nácviku špičkových slovenských parašutistov, ktorí sa pripravovali na unikátny zoskok. Na prvý pohľad to vyzerá ako nácvik novej choreografie v podaní dedinského amatérskeho tanečného súboru. Nácvik na zemi je pre úspech hromadného zoskoku absolútne nevyhnutný.

„Hlavne kvôli tomu, aby všetci tí, ktorí sa zúčastňujú toho zoskoku neboli nijakým spôsobom ohrození. Aby neohrozili seba ani ostatných," prezradil nám Igor Piatnica.

A aby si mohli zoskok užiť naplno. Od minuloročnej zrážky lietadiel sú hromadné zoskoky parašutistov výnimočné. Ten dnešný bol prvým v roku 2016.

„Je to úžasní adrenalín, úžasný pocit, ktorý sa nedá opísať, musíte ho iba vyskúšať. Najlepšie na tom je, že ten pocit potom ešte pretrváva po tom zoskoku. Dnes si ho štyrikrát zopakujete? Dnes si ho dáme štyrikrát," myslí si parašutistka z Nemšovej Michaela Galková.

Presne štyri pokusy mali parašutisti na to, aby na nebi vytvorili tvar s názvom diamant. Dvadsať parašutistov to na Slovensku ešte nikdy nedokázalo.

„Diamant, sám o sebe, to je tvar, ktorý zosobňuje akúsi zomknutosť a pevnosť. Naša komunita, parašutisti, my držíme spolu. Je to pre nás taký symbol," dodáva Piatnica.

Reportér Marek Baláž nakrútil tri pokusné zoskoky, ktoré boli iba kúsok od úspechu. Ale 20-členný diamant na oblohe sa neobjavil. Aj tak skidiveri prekonali doterajší rekord. Vo formácii sa ich udržalo 18. Dodnes to dokázalo maximálne 14 slovenských parašutistov.


SPIŠSKÁ NOVÁ VES/Marek Baláž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekord

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.