Narodilo sa prvé dieťa na svete, ktoré má DNA od troch rodičov

Narodilo sa prvé dieťa na svete, ktorá má DNA od troch rodičov
Zdroj: New Scientist

Táto technika pomôže mať zdravé deti ľuďom so vzácnymi genetickými ochoreniami.

Na svete je dieťa, ktoré má DNA od troch rodičov. S informáciou prišiel magazín New Scientist. Chlapček má už päť mesiacov. Lekári a vedci mlčali práve preto, lebo nevedeli, ako sa mu bude dariť. Bábätko je však zdravé a v úplnom poriadku. "Je to skvelá správa, ale aj obrovská výzva," povedal Dusko Ilic z King´s College v Londýne. "Je to revolučné," dodal.

Na kontroverznej technike oplodnenia pracovali americkí lekári v Mexiku, keďže v Spojených štátoch nie je legálna. Schválili ju aj vo Veľkej Británii. Táto technika umožňuje mať zdravé deti ľuďom so vzácnymi genetickými poruchami. Chlapček sa narodil rodičom z Jordánska.

Chlapcova matka je totiž nositeľkou génov Leighovho syndrómu. Ide o poruchu, ktorá fatálne postihuje vyvíjajúci sa nervový systém. Kvôli tejto chorobe prišla v minulosti o dve bábätká. Pár vyhľadal pomoc u Johna Zhanga a jeho tímu v New Hope Fertility Center v New Yorku.

Metóda, ktorá je schválená v Británii, sa nazýva pronukleárny prenos. Zahŕňa vajíčko od biologickej matky, od darkyne a spermie od otca. V rannej fáze embryí sa odstráni ich jadro. Jadro oplodneného vajíčka darkyne sa odstráni a nahradia ho jadrom oplodneného vajíčka matky. Táto technika ale nebola vhodná pre konkrétny pár z Jordánska, keďže sú moslimského vierovyznania.

Doktor John Zhang musel vynájsť iný spôsob tzv. vretenný nukleárny prevod. Jadro embrya od matky vložil do vajíčka darkyne. Potom odstránil jadro embrya od darkyne. Výsledné vajíčko malo jadrovú DNA od biologickej matky a mitochondriálnu DNA od darkyne. Až potom bolo oplodnené spermiami otca.

Zhangov tím takto oplodnil päť embryí, z ktorých sa len jedno vyvinulo normálne. Implantovali ho do maternice biologickej matky a o deväť mesiacov priviedla na svet zdravého chlapčeka.


MEXIKO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.