Na farme pri Bardejove ostali všetci prekvapení: Narodili sa tam kravy trojičky

Kravy trojičky
Kravy trojičky Zdroj: TV Markíza

Pôrod životaschopných trojčiat teliatok evidujú na Slovensku vraj iba raz za tri až päť rokov.

Tridsaťkilové trojičky uzreli svetlo sveta na farme neďaleko Bardejova. Poľnohospodár - pôrodník i jeho ďalší kolegovia sa nestačil diviť. Predsa len, kravy trojičky sa až tak často nevidia.

„Toto bolo prvé, to je jalovička, to bolo druhé, tiež jalovička a tu je býček," opisoval moment otelenia zootechnik Vincent Mihalčin.

„Majú okolo tých 25 až 30 kíl. Sú vitálne, chvalabohu," povedal predseda PD Dubinné Jozef Lukáč.

Prečítajte si tiež:

Postaral sa o to hlavne Vincent Mihalčin. Na tejto farme v Poliakovciach pri Bardejove už pár desiatok pôrodov dobytka zvládol. Hovorí, že aj teraz bolo ani nie za hodinu po všetkom.

„Vopchal som ruku, vytiahol som prvé teľa, u nás sa tomu hovorí, že rana istoty, tak som šturil ruku druhýkrát, pozerám, druhé, vopchal som tretí raz ruku, pozerám teľa," povedal Mihalčin.

Jeden býček a dve jalovičky majú za sebou prvých 24 hodín svojho života. Podľa predsedu i zootechnika to boli najdôležitejšie hodiny. Každé z trojčiat má vlastnú postieľku, odkázané sú na starostlivosť ošetrovateľov.

„Je to mliečny odchov, tu sa teľa hneď berie od matky, sú napojené trikrát do dňa plnotučným mliekom. Pili hneď po narodení, čo je veľmi dôležité, čím skôr, tým lepšie, no a vyzerá, že sa chytia," vysvetlil zootechnik Marek Skonc.

Pôrod životaschopných trojčiat teliatok evidujú na Slovensku vraj iba raz za tri až päť rokov. Chovatelia v Poliakovciach veria, že táto dojnica svoj výkon ešte zopakuje.

Viac v reportáži Pavla Siváka.BARDEJOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kuriozita

Dôležité udalosti