Dlhé roky bol pre zlú diagnózu na vozíku: Nový lekár mu pomohol do pár hodín

Rufino Borrego
Rufino Borrego Zdroj: TV Markíza

Rufino už dnes opäť chodí, ale roky počas ktorých bol pripútaný na vozík, mu už nikto nevráti späť.

Zlá diagnóza mu zničila život. Muž z nasledujúcej reportáže strávil vyše 40 rokov na invalidnom vozíku úplne zbytočne. Až po zmene lekára zistil, že jeho choroba sa dá liečiť.

Rufino je rodený Portugalčan. Pred sebou tlačí vozík, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou jeho života dlhých 43 rokov.

„Strávil som na ňom naozaj množstvo rokov. Bolo to náročné, obzvlášť v tomto meste kde žijem. Ulice sú tu strmé, povrch na vozík maximálne nevhodný. Celý svoj život som trpel," povedal Rufino Borrego.

Rufinovi jeho lekár v roku 1966 diagnostikoval svalovú dystrofiu - nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom ochabujú svaly až napokon prestanú fungovať úplne. Mnohí pri tejto chorobe zomierajú ani nie plnoletí.

Nový lekár mu pomohol do pár hodín

Rufinov stav sa ale nijako drasticky nezhoršoval, príčinu tejto záhady odhalil po rokoch až nový lekár. Ten zistil, že pôvodná diagnóza bola zlá a pacienta môže liečiť.

„Tak si to len predstavte. Okolo 7 ráno som navštívil nového lekára, kde mi predpísal lieky. Užil som ich večer okolo siedmej a už o jednej či druhej nadránom som sa prebudil na to, že moje telo zrazu reaguje inak. Bolo to zvláštne," pokračoval Rufino.

Rufino dnes opäť chodí, ale roky počas ktorých bol pripútaný na vozík, mu už nikto nevráti späť. Rovnako sa to týka aj jeho sestry. Aj tej lekár stanovil chybnú diagnózu. Vozík síce nikdy nepoužívala, no pre zdravotné problémy takmer nevychádzala z domu.

„Mnohé dni som strávila na posteli, nič som nemohla robiť, potrebovala som neustálu pomoc. Môj stav sa po liečbe nezmenil zázračne, no ten rozdiel je obrovský," povedala Vicencia Borrego.

Súrodenci, ktorí boli v minulosti závislí od cudzej pomoci dnes žijú normálny život, no žiaľ veľmi poznačený zásadnou chybou jedného človeka.LISABON/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti