Česko má svetový primát. Na Morave zmerali najhlbšiu podvodnú jaskyňu

Potápači v najhlbšej zatopenej jaskyni sveta.
Zdroj: facebook/hranickapropast702

Podľa geológov sa dno jaskyne nachádza ešte oveľa hlbšie.

Najhlbšou známou zatopenou jaskyňou na planéte je Hranická priepasť na Morave. Speleológom sa totiž v utorok podarilo spustiť sondu do hĺbky 404 metrov, čo je o 12 viac, než sa podarilo namerať v druhej najhlbšej jaskyni - talianskej Pozzo del Merro. Informoval o tom časopis The National Geographic, ktorému to oznámil Krzysztof Starnawski - šéf česko-poľskej expedície, ktorá preskúmala vnútro priepasti.


Poliak, ktorý žije v Krakove objav komentoval slovami, že sa cíti ako Kolumbus 21. Storočia. Do jaskyne sa poľský potápač vráti v sobotu, aby vytiahol na povrch robota, ktorého vyrobili špeciálne pre túto expedíciu.

Na dno nedosiahli, budú potrebovať dlhší kábel

Robot najskôr klesal do 370 metrovej hĺbky podľa vodiacich lán, ktoré nainštalovali potápači a potom už stroj pokračoval sám, pozdĺž steny až do maximálnej nameranej hĺbky 404 metrov. Sondu limitovala dĺžka vodiaceho kábla, inak by pokračovala ešte hlbšie.

Podľa geológov sa dno jaskyne nachádza ešte oveľa hlbšie. Niektoré odhady hovoria až o kilometrovej hĺbke. Hranický kras je unikátny v tom, že na rozdiel od väčšiny krasových útvarov ho nevytvorila povrchová voda, ale pôsobenie termálnych prameňov z hlbín.


HRANICE/The National Geographic, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jaskyňa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.