Exkluzívne zábery z jaskyne, o ktorej existencii vedela doposiaľ len hŕstka ľudí

Nádherná jaskyňa pri Nitre.
Zdroj: TV Markíza

Bez horolezeckého výstroja sa tam nedostanete.

Zabalansujte si s nami nad tajomnou priepasťou. Pozrite si exkluzívne zábery z jaskyne, o ktorej existencii vedela doposiaľ len hŕstka ľudí. Hlboko do útrob skaly sa totiž dá dostať len po lane.

Sme nad kameňolomom nad obcou Žirany pri Nitre. O minulosti jaskyne sa toho veľa nevie. Tajomnú priepasť objavili zhruba pred šesťdesiatimi rokmi. Po tragickom páde zvedavého baníka, ktorý vraj precenil svoje sily, však jaskyňu zamkli.

"To nie je uzavreté preto, aby sa tam nikto nedostal," hovorí Miloslav Lisý z Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy.

Ktosi sa už pokúsil rozpíliť aj zámok. Títo muži však varujú, že do jaskyne neradno ísť potajomky. Kto naberie odvahu, môže s jaskyniarmi dovnútra nazrieť. Bez horolezeckej výstroje sa do jaskyne nedostanete.

"Pre laika taká najlepšia predstava je, že keď si predstaví 13 obytných poschodí a dá si ich dvakrát dokopy, tak taká hlboká je tá priepasť," vysvetlil Lisý.

Výzdoba na dne jaskyne nápadne pripomína karfiol. Tam dole sa teplota celoročne drží na 8 stupňoch celzia. Po stenách najmä v zime vidieť netopiere. Jaskyniari objavili dokonca aj ďalšie chodby, ktoré vedú zatiaľ nevedno kam.

"Ona asi tá jaskyňa zostane takto ako je, naozaj pre takých zanietených horolezcov. Táto je podľa mňa unikátna v tomto pohorí tu," dodal Lisý.

 NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Televízne noviny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.