Na čínskom vegetariánskom festivale sa reže mäso, ľudské

Zástup veriacich kráča Phuketom.
Zdroj: Profimedia

Tí najnábožnejší podstupujú aj najbrutálnejšie rituály a dokážu si cez svoje líca prepchať aj sekery alebo mačety.

Takto si u nás vegetariánsky festival asi ťažko vieme predstaviť. Aby taoisti v južnej Ázii symbolicky nemohli prehĺtať, prepichujú a režú si líca, cez ktoré si potom prepchajú nože, zbrane a iné náradie.

Sviatku sa oficiálne hovorí Vegetariánsky festival deviatich vládnucich bohov (Nine Emperor Gods).

Tí najnábožnejší podstupujú aj najbrutálnejšie rituály a dokážu si cez svoje líca prepchať aj sekery alebo mačety. Zábery sú brutálne. Myšlienkou deväťdňového festivalu je očista tela a duše od zlých duchov pomocou vegetariánskej stravy a bolesti spôsobenej seba poškodzovaním.

Veriaci sa za zvuku bubnov a výbuchov petárd dostávajú do tranzu a vytŕženia. Tí, ktorí chcú ukázať veľkosť svojej viery podstupujú aj najbrutálnejšie rituály, výnimkou nie je ani chodenie po žeravých uhlíkoch.

Sviatok oslavujú čínske komunity po celej juhovýchodnej Ázii. V Singapure, Malajzii, Vietname a Thajsku. Počas festivalu nejedia mäso, nepijú alkohol a dodržiavajú aj sexuálny pôst.

V Malajzii si dokonca taoisti prepichujú líca až štvormetrovými kapiami a v procesii kráčajú mestom.

Festival má 150 rokov, údajne vznikol tak, že potulná čínska opera náhle ochorela na smrteľnú epidémiu, aby sa jej členovia uzdravili, modlili sa k deviatim bohom a dodržiavali vegetariánsku dietu. Nakoniec sa uzdravili. Pre Európanov je to asi ťažké pochopiť, pretože si vegetariánstvo spájame so zdravým životným štýlom, nie seba poškodzovaním.

PHUKET/METRO, ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Festival

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.