Vedci odfotili smrť. Je bledomodrá a vyzerá dobre

Smrť je bledomodrá.
Zdroj: YouTube

Smrť spôsobená vekom sa od ostatných príčin úmrtia nejako odlišuje.

Jednou z posledných hraníc v dnešnom dokonale preskúmanom svete je smrť. Britskí biológovia sa za ňou vydali.

Na pokusnom červovi sledovali, ako umieranie vyzerá. V okamihu smrti začnú umierať jednotlivé bunky. Spúšťa to reťazovú chemickú reakciu, ktorá vedie k rozpadu väzieb medzi bunkami a ešte rýchlejšiemu zániku organizmu.

Štúdia zverejnená v odbornom časopise PLoS Biology vysvetľuje, že modré žiarenie je spôsobené nekrózou, ktorá v tele ničí vápnik. Štúdiu viedol profesor David Gems z University College v Londýne.

Britskej tlači svoj objav opísal takto: „Identifikovali sme cesty, ktorými sa smrť šíri. Ide o spôsob, ako sa bunky informujú o tom, že telo už nie je živé. Je to ako modrý smrťák, modré žiarenie z tela zmizne až s poslednými známkami života.


Tento výskum priniesol veľmi zaujímavé zistenia. Lekári dokázali tieto toky informácií zablokovať, čím smrť zastavili. Časť tela červa, ktorá informáciu o smrti nedostala, žila ďalej. „Podarilo sa nám tak na istý čas oddialiť smrť spôsobenú infekciou, no pri smrti spôsobenej vysokým vekom sa to už nepodarilo," vysvetlil profesor Gems.

Preto je tu predpoklad, že smrť spôsobená vekom sa od ostatných príčin nejako odlišuje. Pravdepodobne spúšťa niekoľko mechanizmov umierania súčasne. Podľa Gemsových výskumov, proces umierania funguje rovnako u červov aj cicavcov.

Modré žiarenie pri umieraní už bolo pozorované veľakrát, no nevedelo sa, čo ho spôsobuje. Po tomto výskume sa za jeho pôvodcu považuje kyselina anthranilová. Čo je však na výskume najpodstatnejšie? „Zistili sme, že smrť nie je iba dôsledok opotrebovania buniek v tele, celý proces je podstatne zložitejší. Musíme sa sústrediť na procesy spôsobujúce starnutie a pokúsiť sa ich obmedziť," zhrnul profesor.

Informáciu priniesla tv PRIMA

LONDÝN/PRIMA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Londýn

Dôležité udalosti