Elixír života 107-ročnej babičky. Vyše 70 rokov bez chlapa a špiritusu

Mária Čeremugová -107-ročná oslávenkyňa.
Zdroj: TV Markíza

Ovdovela, keď mala 33 a odvtedy už iného chlapa nehľadala. Zaujímavé je, že alkohol vôbec nepila.

Aká je hranica dlhovekosti? Vyše 300 Slovákov má viac ako sto rokov a najstaršou je babička Mária Čeremugová z Levoče.

Ovdovela, keď mala 33 a odvtedy už iného chlapa nehľadala. A toto je jej elixír života. Nikto jej vraj nepil krv a tak s jasnou mysľou oslávila 107 narodeniny. "Všetkým prajem, že by ste tak dlho žili ako ja," vyznala sa reportérovi Jánovi Tribulovi oslávenkyňa.

Slovenská rekordérka oslávila narodeniny vo vynikajúcej nálade. Vraj sa už neraz pýtala na druhý svet, ale asi u najvyššieho má vážnu protekciu. "Keľo mi Pánbožko dá, tak teľo musím mac. A hotovo. Ak povie dosť, berem ce už, tak už konec," konštatovala s úsmevom.

Sršala vtipom a žartovala pri každej otázke. Za dlhovekosť vďačí vyše 70 rokom bez chlapa a svojskej medicíne - veľa špiritusu, pretože s ním robila. Opak je realitou. Napriek tomu, že pracovala v likérke, potom v pivovare i ako lesná robotníčka, neduhom sa zďaleka vyhýbala. "Za môj život som alkohol vôbec nepila", hovorí.

Je šťastná, že nepotrebuje lieky. Trápi ju však to, že už pochovala všetky deti i kamarátky. Vnučka ďakuje za každý deň v jej blízkosti. Starenka nevie, čo je stres, ale dlhovekosť má podľa jej najbližších isté nevýhody. "Starý človek nemá už taký kontakt s ľuďmi. Už len tí, ktorí prídu k nemu. Nevládze chodiť a nie je ľahké takto žiť," hovorí vnučka Gabriela Perovičová.

Jej obdivuhodný vek však nadchýna lekárov. A prečo? Odpoveď nájdete v reportáži, ktorú urobil Ján Tribula.


LEVOČA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Babička

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.