Deti, ktoré sa nemohli usmievať. Unikátna operácia to zmenila

Pacientka Wiktoria Skierska
Pacientka Wiktoria Skierska Zdroj: TV Markíza

Paralyzovaný nerv nahradili lekári fragmentom stehenného svalu.

Ani raz v živote sa neusmiali, ale už čoskoro sa im sen o úsmeve splní. Dve poľské deti s obrnou lícneho nervu podstúpili raritnú operáciu. Nerv im nahradili kúskom stehenného svalu.

Deväťročný Tomek a jedenásťročná Wiktoria sa s obrnou lícneho nervu narodili, čo je veľmi zriedkavé. Na operáciu čakali celé roky, no dočkali sa jej až teraz. Nadšení sú nielen malí pacienti, ale aj ich rodičia.

„Prekážalo mi, že niektoré deti aj dospelí moju dcéru považovali za mentálne postihnutú. Pritom mala len ochrnutý tvárový nerv," povedala Wiktoriina mama Ewa Skierska.

„Úsmev je pre mňa vstupenkou do lepšieho života," povedal pacient Tomek Nowak.

Komplikovaný zákrok prišiel malým poľským pacientom urobiť americký lekár, ktorý je v plastickej a rekonštrukčnej chirurgii svetovou špičkou. Asistovali mu poľskí kolegovia.

„Je to náročná a veľmi dlhá operácia. Trvá 6 až 8 hodín, pretože treba dávať pozor na každú malú cievku, na každý nerv. Keď ich prepájame, musíme to robiť pod mikroskopom," vysvetlil lekár z nemocnice v Seattli Peter Neligan.

Paralyzovaný nerv nahradili lekári fragmentom stehenného svalu a potom ho prepojili s ďalšími funkčnými tvárovými nervami. Kútiku úst tak vrátili pohyblivosť.

„Čakám na jeho prvý úsmev. Najskôr bude len naučený. Potom snáď aj spontánny," povedala Tomekova mama Sylwia Kwiatkowska.

Obe deti majú v tejto chvíli už operáciu za sebou. Zvládli ju dobre a všetko išlo podľa plánu. Teraz majú pred sebou dlhú rekonvalescenciu. Podľa lekárov sa usmejú približne o rok.

„Cítim, že môžem viac pohybovať ústami do strán, a že ten sval pracuje. Trošku sa už usmievam. Vy to ešte nevidíte, ale ja to cítim," uzavrela pacientka Wiktoria Skierska.VARŠAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.