Zaujímavosti

Je podľa vás chrapčanie mopslíka rozkošné? V skutočnosti totiž trpí

mopslik.jpg

Plemená so skráteným pyskom majú veľmi často problémy s dýchaním. Šľachtením sa im totiž skrátili dýchacie cesty.

Chovateľské módy a šľachtenie psov sú často v rozpore s prírodou. Nový výskum dokonca hovorí, že niektoré plemená psov kvôli takýmto výstrelkom chovateľov trpia.

Mopslíky či buldočky. Pokrčený ňufák a milý pohľad očaril už nejedného milovníka psa natoľko, že sa stal aj jeho majiteľom. Tieto plemená sú čoraz populárnejšie. Podľa nového výskumu kalifornskej univerzity však práve ich vzhľad spôsobuje, že majú vážne zdravotné problémy.

„Ľudia vymysleli také, že poďme skrížiť nejaké plemená alebo vyprodukujme nejaké iné zaujímavé, ale už nikto nepozerá na to, či je to prirodzené alebo či je to hlavne pre to zviera zdravé," tvrdí Sloboda zvierat.

„Ono to šľachtenie môže byť do určitej miery aj prirodzené, ale stáva sa neprirodzeným, keď napríklad sa tie jedince moc zmenšujú," tvrdí veterinárka.

Plemená so skráteným pyskom majú veľmi často problémy s dýchaním. Šľachtením sa im totiž skrátili dýchacie cesty. Hoci majiteľom sa chrapčanie ich psíka môže zdať roztomilé, tu treba spozornieť.

„Mopsli, buldoci tam je naozaj problém, čo sa týka dýchania, ale skôr by som videla v lete, čo sa týka chladenia, lebo pes sa chladí jedine cez plochu jazyka a tieto plemená majú veľmi malý jazyk," tvrdí Sloboda zvierat.

Podobné problémy môžu mať aj rasy ako Šarpej alebo Ši-cu. Okrem dýchania veterinári spomínajú aj časté kožné ochorenia. Pred kúpou psa si teda poriadne zvážte od koho a aké plemeno si kúpite.

Skúsenosti chovateľov hovoria, že napríklad kríženci sú menej náchylní na rôzne ochorenia. Odborníčka radí, aby si ľudia, keď už chcú takéto plemeno, zobrali psa z overenej chovnej stanice.

„Záleží od toho z akého chovu si ho klient vezme, či je to nejaký oficiálny chov, kde vidíte aj jeho rodokmeň," dodáva veterinárka.

Aj tak však treba rátať s častými návštevami u veterinára a výdavkami na lieky - a tie nemusia byť malé. Pre majiteľov sa tak pes môže stať skôr záťažou, ako radosťou. A niektoré z nich potom čaká ten najsmutnejší osud - skončia v psích útulkoch.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti