Pán Ján má netradičného koníčka. Tipnete si, koľko gombíkov zozbieral za štyri roky?

Gombíky - ilustračné foto.
Gombíky - ilustračné foto. Zdroj: shutterstock/beeboys

Príprava výstavy trvala doslova rekordne dlho. Manželka pána Bindera ich prišívala až 17 mesiacov.

Že ho máme, si väčšinou uvedomíme až keď ho nemáme. Gombík. Ešte v stredoveku bol aj znakom bohatstva. Dnes je napriek svojej neoceniteľnosti vnímaný ako úplne všedná malá vecička. No pre jedného pána z Ružomberka je vzácny každý jeden gombík. Zozbieral ich už tisíce.

Gombíky, gombíky, gombíky. Koľko sme ich už vyrobili asi nezráta nikto. No zbierka pána Bindera je spočítaná presne - 33 120 gombíkov. Zbiera ich 4 roky a pomohlo mu veľa známych.

"Mám za sebou veľa operácií ortopedicko-chirurgických a raz som vystupoval zo sanitky a našiel som gombík, tak som ho zdvihol a tam vlastne vznikla tá myšlienka," hovorí zberateľ Ján Binder
Zbierka rástla, až sa vypýtala von pred ľudí. Príprava výstavy trvala doslova rekordne dlho. Umiestniť dekorácie s tisíckami gombíkov síce zabralo len pár hodín, no manželka pána Bindera ich prišívala až 17 mesiacov.

Viete koľko bielych gombíkov je v päťlitrovej fľaši? Ak ste si tipli 6360, trafili ste. A práve množstvo má pre túto zbierku veľký význam a symboliku.

Zo Švédska, Egypta, Nemecka, Spojených štátov, či Česka. 3200 rôznych druhov. No najobľúbenejší medzi nimi nie je.


RUŽOMBEROK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti