Vegetariáni, spozornite! Vďaka bezmäsitej strave budete mať menej kvalitný život

Zelenina a ovocie - ilustračná snímka
Zdroj: Hlas Ruska

Ak vynecháte mäso, hrozí vám väčšie riziko fyzických aj mentálnych chorôb, tvrdia vedci.

Kto by to bol povedal. S vegetariánstvom sa často spája filozofia zdravého životného štýlu. Nová štúdia však ukázala, že s bezmäsitou stravou je to inak, ako sme si mnohí mysleli. O prekvapivých výsledkoch výskumu píše Independent.

Štúdia prebiehala v Rakúsku

Vedci z univerzity medicíny v Grazi použili dáta z Rakúskeho prieskumu zdravia. Chceli preveriť stravovacie návyky a rozdiely v životnom štýle medzi vegetariánmi a ľuďmi, ktorí mäso jedia.

Zoradili 1320 ľudí podľa veku, pohlavia a socioekonomického statusu. Bolo medzi nimi 330 vegetariánov a 330 ľudí, ktorí síce mäso zo stravy nevyradili, ale jedli veľa ovocia a zeleniny. Zvyšných 300 priznalo, že sa stravujú normálne, no mäso jedia zriedkavo a posledných 330 pozorovaných si mäsitú stravu dopriali v hojnom počte.

Zistili, že vegetariáni všeobecne konzumovali menej alkoholu, mali menší BMI index, no ich fyzické a mentálne zdravie boli napriek tomu horšie.

Hrozia alergie, ale aj depresia

Štúdia prišla so záverom, že vegetariánska strava kvôli menšej konzumácií nasýtených tukov a cholesterolu a vďaka väčšiemu množstvu ovocia, zeleniny a celozrnných produktov, nesie so sebou vyššie riziko niektorých chorôb.

„Naša štúdia ukázala, že Rakúšania, ktorí sú na vegetariánskej diéte, sú menej zdraví (pokiaľ ide o rakovinu, alergie a mentálne poruchy) a majú menej kvalitný život. Taktiež potrebujú viac lekárskej starostlivosti," píše sa v závere.

Autori výskumu zároveň odmietli akékoľvek spojenie s propagáciou mäsitých výrobkov.

Výsledky nie sú jednoznačné

Závery výskumu však stále nie sú celkom potvrdené. Na to, aby sa dalo s istotou tvrdiť, že vegetariánstvo je dôvodom zhoršeného zdravia, bude potrebné urobiť ešte niekoľko pozorovaní.

„Zistili sme, že u vegetariánov sa viac vyskytuje astma, rakovina a mentálne choroby ako u ľudí, ktorí konzumujú mäso. Ale nemôžeme s istotou povedať, čo je dôvodom, a aký to má efekt," zdôraznila koordinátorka výskumu Nathalie Burkert.

Aká je teda súvislosť medzi bezmäsitou stravou a mnohými chorobami? Zatiaľ môžeme odpoveď iba tušiť, no na jej presné znenie si musíme počkať. Najskôr potrebujeme ešte zopár podrobnejších výskumov.

GRAZ/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vegetariástvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.