Ľudia, ktorí používajú sociálne siete, žijú dlhšie, potvrdil výskum

Facebook
Zdroj: TASR

Vzťah medzi dĺžkou života a sociálnou aktivitou je síce už pozorovaný dlho, ale vedci si nie sú istí, čo je príčinou a čo následkom.

Z hľadiska dĺžky života existuje súvislosť medzi dĺžkou dožitia a používaním sociálnych sietí. Dokazujú to dáta zo štúdie, ktorá sledovala správanie 12 miliónov užívateľov Facebooku.

Autori ale hneď na úvod upozorňujú, že táto práca síce ukazuje súvislosti medzi dĺžkou života a sociálnymi sieťami, ale nepotvrdila, že samotné používanie Facebooku dĺžku života predlžuje.

Vzťah medzi dĺžkou života a sociálnou aktivitou je síce už pozorovaný dlho, ale vedci si stále nie sú istí, čo je príčinou a čo následkom. Prvýkrát na to upozornila v roku 1979 Lisa Berkmanová a od tejto doby výsledok viackrát potvrdili.

Zdroj: shutterstock.com/dennizn

Ako to celé funguje?

Výsledky štúdie v podstate len potvrdili to, čo lekári vedia už niekoľko rokov: Ľudia s kvalitnejšími sociálnymi väzbami žijú dlhšie. Nová práca nám ukázala, že rovnaké pravidlá sa týkajú nielen fyzického sveta, ale prejavujú sa aj vo virtuálnom svete sociálnych médií, konkrétne Facebooku.

Vedci William Hobbs a James Fowler dostali pre svoj výskum údaje priamo od Facebooku, takže mohli využíť údaje o 12 miliónoch užívateľov tejto siete z cele Kalifornie. Výsledky ich práce publikoval odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vedci pozorovali on-line aktivitu užívateľov počas šiestich mesiacov- pritom vedeli, ktorí ľudia z tejto skupiny neskôr zomreli, a ktorí nie. Následne sa potom porovnávali údaje osôb podobného veku a rovnakého pohlavia. Všetky informácie boli počas výskumu anonymizované.

Prvé, čo vedci z obrovského množstva údajov zistili, bol veľký rozdiel v dožitom veku. Ľudia, ktorí používali Facebook, mali v jednom roku o 12% nižšiu šancu, že zomrú, ako ľudia, ktorý túto sociálnu sieť nevyužívali.

Podľa vedcov je taký výrazný rozdiel založený najmä na demografii užívateľov Facebooku - tí ktorí nemajú ani prístup na internet, žijú v natoľko zlých sociálno-ekonomických podmienkach, že sa logicky dožívajú nižšieho veku.

Výsledok?

Ľudia s priemerne alebo nadpriemerne rozsiahlou sieťou facebookových priateľov žili dlhšie ako tí, ktorí patrili medzi 10% užívateľov s najmenším počtom priateľov.

Vôbec najdlhší život vychádzal u tých užívateľov, ktorí vo svojich príspevkoch odkazovali na aktivitu mimo facebooku. To autori výskumu odvodili z počtu nahraných fotografií. Naopak typické príznaky čisto facebookového života boli dlhé príspevky na svojom svojej „stene". Takíto užívatelia mali zase dĺžku života kratšiu.

BRATISLAVA/kc, CBC news

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti