Týchto 10 vecí na sociálnych sieťach nikdy nerobte

Facebook- ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/dennizn

Pre niektorých je to samozrejmosť. Čudovali by ste sa však, koľko ľudí na bezpečnosť v tomto smere zabúda.

Sociálne siete nám v dnešnej dobe uľahčujú komunikáciu. Vďaka nim môžeme byť v spojení s rodinou a priateľmi kdekoľvek sme. No Facebook, Twitter či Instagram so sebou nesú aj riziká. A môžu vás dostať do problémov. Ako?

Prečítajte si, na ktoré veci si na internete máte dávať pozor. Píše o nich The Independent.

1. Pas, vodičský a občiansky preukaz

Ľudia sa radi podelia s priateľmi na Facebooku, keď sa im darí. Zverejniť váš nový vodičský preukaz potom, ako úspešne zvládnete skúšky však nebude ten najlepší nápad. Pochváliť sa môžete, ale nech vám nenapadne fotku preukazu zavesiť na  nástenku. Pas, občiansky alebo vodičský preukaz je totiž možné ľahko sfalšovať a informácie využiť napríklad na vybavenie pôžičky. Túto chybu urobila nedávno aj tenistka Dominika Cibulková, ktorá fotku občianskeho preukazu (vtedy ešte) priateľa zavesila na Instragram. Musela ju okamžite vymazať.

2. Vaše dovolenkové plány

Máte naplánovanú dovolenku do Dubaja. O dva týždne letíte a už sa neviete dočkať. Neprezraďte to hneď na Facebooku. Vlastne, radšej to nezdieľajte vôbec. Informácia o tom, že budete mimo vášho domu či bytu je dokonalým lákadlom pre zlodejov. Buďte opatrní. Ani neviete, kto váš dovolenkový status môže využiť vo svoj prospech.

3. Detaily z kreditnej karty

Nikdy nezverejnite informácie o vašom bankovom účte. Kreditné alebo debetné karty na sociálne siete nepatria. Nič nemôže byť pre hackerov lepšie, ako informácie tohto typu. A vás potom možno prekvapí vybielený účet.

4. Výherné tikety

Chantelle z Austrálie vyhrala 825 dolárov. S nadšením zverejnila svoju šťastnú selfie aj s výherným tiketom na Instagrame. Zatiaľ, čo výhru oslavovala na dostihoch, jeden z jej priateľov využil príležitosť a na základe fotky si výhru vybral. Chantelle, tak o peniaze vďaka nepozornosti prišla.

5. Vaša adresa

Adresu zverejní na sociálnych sieťach viac ľudí, ako si myslíte. Ak aj vy patríte do tejto kategórie, mali by ste si dať pozor. Nie je to také nebezpečné, ako zverejnenie pasu, no napriek tomu je lepšie adresu sociálnym sieťam neposkytnúť.

6. Informácie o deťoch

Vždy by ste mali myslieť aj na ochranu ratolestí. Nezdieľajte dôverné informácie, ktoré sa ich týkajú. Fotky ale aj detaily o ich živote môžu byť ľahko zneužiteľné. A potom sa to bude len ťažko dať zvrátiť.

7. Sťažnosti na šéfa

Ak máte chuť posťažovať sa na šéfa, neurobte to verejne. Facebook nie je to najlepšie miesto na sťažnosti. Dnešný svet je príliš priehľadný a vy ani neviete, ako sa vám to môže vypomstiť. Nadriadený sa o vašom názore môže dozvedieť jednoduchšie, ako si viete predstaviť.

8. Univerzitný preukaz

Univerzitný ISIC patrí do kategórie vecí, ktoré na internet nepatria. Informácie z neho sa dajú ľahko zneužiť na kúpu električenky vo vašom mene, rôzne zľavy a registrácie. Ak sa nechcete nechať nepríjemne prekvapiť, vyhnite sa tomu.

9. Miesta a lokalizácia

Aj vy sa radi pochválite, keď sa konečne vyberiete niekam von? A radi sa na danom mieste označíte? Nedajte sa ovládnuť týmto trendom. Ohrozujete tak svoju bezpečnosť. Nielenže vás niekto môže vykradnúť, ale ľahko sa môžete stať obeťou prepadnutia. Vďaka lokalizácií si vás totiž ktokoľvek nájde.

10. Intímne fotky

Nezáleží na tom, že máte prísne nastavenia súkromia na Facebooku. Myslite na to, že váš profil môže byť kedykoľvek hacknutý a fotky sa môžu dostať von. A to aj k ľudom, ktorým by ste ich ukázať nechceli. No a keď už raz veci na internete sú, je ťažké ich stiahnuť. Svoje o tom vedia mnohé známe osobnosti, ktorým takéto fotky unikli.

LONDÝN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bezpečnosť

Dôležité udalosti