Odborníci analyzovali Korán a Bibliu. Kde sa spomína viac násilia?

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Nový softvér podrobne vyhodnotil oba posvätné texty.

Porovnanie náboženských textov je často zaujímavé. Myšlienky, názory, ale aj princípy svetových náboženstiev sa v mnohom spájajú, no tiež líšia. Zvedavosť inšpirovala aj skupinu odborníkov, ktorí si chceli bližšie posvietiť na Korán a Bibliu. Urobili zaujímavý experiment a zmerali v nich frekvenciu slov, ktoré poukazujú na násilie. O výsledkoch píše The Independent.

Použili šikovný softvér

Vedúci projektu Tom Anderson je softvérový inžinier. Rozhodol sa využiť svoje schopnosti a vyvinul špeciálny softvér na analýzu textov. Pomocou neho potom urobil rozbor najnovších medzinárodných verzií Starého a Nového zákona a anglickej verzie Koránu z roku 1957. Softvéru stačili dve minúty a výsledok bol hotový.

Starý zákon prekvapil

Rozbor bol založený na princípe kategorizácie slov. Tie boli rozdelené podľa ôsmich emócií - radosť, nádej, zlosť, nechuť, smútok, prekvapenie, strach/úzkosť a dôvera. Zistilo sa tak, že Starý zákon obsahuje viac násilia ako Nový zákon a dvojnásobne viac ako Korán.

„Zabíjanie a ničenie sa o niečo častejšie spomína v Novom zákone (2,8%) ako v Koráne (2,1%), ale Starý zákon (5,3%) jednoznačne vedie. " vysvetľuje Anderson.

Nápad vzišiel z predsudkov

Podnet na experiment Anderson čerpal z aktuálnej situácie vo svete. Ide však o citlivú tému.

„Projekt bol inšpirovaný verejnými diskusiami o tom, či terorizmus je alebo nie je spojený s islamským fundamentalizmom. A či odráža niečo neodmysliteľne a zreteľne násilné v porovnaní s ostatnými hlavnými náboženstvami," objasňuje autor.

Taktiež zdôrazňuje, že k celému experimentu pristupovali s rešpektom. Cieľom nebolo dokázať, či je islam viac alebo menej násilný ako iné náboženstvá. To by bolo príliš odvážne. Na takéto tvrdenie nie je projekt dostatočne komplexný a chýba zhodnotenie mnohých ďalších faktorov a textov. Na záver dodáva, že výsledky analýzy sú len povrchové a ich zámerom nie je robiť prehnané závery.

LONDÝN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Korán

Dôležité udalosti