Už o pár dní sa na oblohe objaví Mesiac, aký ešte väčšina ľudí nevidela

Jahodový mesiac.
Zdroj: shutterstock.com/Savatar

Supermesiac sa objavuje vďaka zvláštnemu tvaru jeho orbity, ktorá pripomína vajce.

Tento rok zažijeme ešte dva splny. Výnimočné budú tým, že Mesiac bude k Zemi najbližšie od roku 1948 a do približne rovnakej vzdialenosti ako teraz, sa dostane najskôr v roku 2034.

Rok by tak mal končiť najväčším mesiacom, aký kedy väčšina živých ľudí doteraz videla. Odveký spolupútnik našej domovskej planéty by mal byť najbližšie 14. novembra.

Supermesiac sa objavuje vďaka zvláštnemu tvaru jeho orbity (obeh okolo Zeme), ktorý pripomína vajce. Najbližšia časť jeho dráhy nazývaná perigeum, je približne o 48 000 kilometrov bližšie k Zemi, ako najvzdialenejší bod obežnej dráhy - apogeum.

Ak sa orbita mesiaca dostane do rovnakej línie so Slnkom a Zemou, nastane efekt zvaný perigee-syzygy - ten spôsobuje to, že sa Mesiac zdá oveľa väčší a v angličtine sa označuje slovom Supermoon (Supermesiac).

Zdroj: jakkapan/shutterstock

Veľký mesiac sa objavuje pomerne často, pri každom splne. V tejto podobe ako teraz, sa však vidí iba raz za desaťročia.

Jahôdkou na torte bude i to, že celé nebeské divadlo bude mať krvavú farbu, typickú pre podobu mesiaca na skorú jeseň. To ešte viac umocní celý zážitok. Dokonca, teraz bude Mesiac ešte bližšie ako v roku 2034 a bude vyzerať ešte väčší ako v roku 1948.

Celú optickú ilúziu ešte umocní to, ak bude nízko na horizonte. Vtedy bude vyzerať veľmi veľký, vďaka stromom a budovám stojacich pred ním i spôsobu, akým vnímame vzdialenosť. Informáciu priniesol portál UNIVERSETODAY.

UNIVERSE TODAY/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.