Pani Eleonóra nám ukázala, ako si postavila dom z konopí

Dom z konopí.
Dom z konopí. Zdroj: TV Markíza

Stavebný materiál na väčší rodinný dom si môžete dopestovať na dvojhektárovom poli.

Určite poznáte rozprávku o prasiatkach, ktoré si urobili domček zo slamy, dreva a tehál. Slamený domček vlk ľahko rozfúkal a najlepšie obstála tehlová stavba. Slováci sú pri voľbe stavebných materiálov konzervatívni, ale čoraz častejšie aj u nás počuť o stavbách z alternatívnych stavebných materiálov, napríklad zo slamy.

Farmárka zo Štefanovičovej si na svojom pozemku vypestovala netradičný materiál na rodinný dom. Stavať bude z konopí.

Keď sa povie konopa siata, predstavíme si zakázanú rastlinu s obsahom omamných a psychotropných látok. Druh konopí zasiatej na tomto poli obsahuje iba minimálne množstvo THC a jej pestovanie je povolené. Úrady ale pozorne odsledovali, čo tu zasiali.

Stavebný materiál na väčší rodinný dom si môžete dopestovať na dvojhektárovom poli. Pani Eleonóra zasiala v máji a nedávno zožala. "Za viac ako tri mesiac vyrastie dom," hovorí Eleonóra.

Rastlina dorástla do výšky tri až 4 metre. "Cirka z jedného hektára sa dá postaviť dom o rozlohe 100 metrov štvorcových, záleží od toho, akú maté odrodu a do akej výšky vie táto odroda narásť," hovorí.

Používa sa takzvané pazderie, je to časť stonky, ktorú v špeciálnom stroji rozsekajú na malé kúsky. "Teraz sťahujem vlákno, a toto je ten kus toho pazderia, ktoré sa potom v tom dekortikátori rozseká na drobné," vysvetlila pani Eleonóra.

K pazderiu sa pridajú rôzne spájadlá a vznikne konopný betón. Nie je to nosný materiál, potrebuje drevenú konštrukciu, ktorú vyplní. "Neplesnivie to, hlodavce do toho nejdú, takže sú tu samé výhody," dodáva.

Aj dosky, ktoré pripomínajú sadrokartón, sú vyrobené z konopy. "Cenovo by som povedala, že je to rovnaké ako aj ostatné stavby, ale keď si vie niekto svojpomocne sám vypestovať, tak je to možno že aj kapaneček lacnejšie," tvrdí Eleonóra.

Odborník z oblasti stavebníctva konope na výstavbu domov odporúča. "Konope má veľmi dobré vlastnosti na mikroklímu, lebo ono aj tú vlhkosť absorbuje a potom vydáva do priestoru. Mikroklimaticky si dovolím povedať, že tieto prírodné materiály sú veľmi dobré," hovorí odborník.

Sám postavil niekoľko domov z alternatívnych stavebných materiálov, napríklad zo slamy, alebo tento v obci Stefanovičová je z lisovanej odpadovej drevovlákniny až prachu.

Podľa odborníka sme v používaní nových či alternatívnych stavebných materiálov oproti Česku o 10 až 15 rokov pozadu.ŠTEFANOVIČOVÁ/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stavba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.