Zaujímavosti

Fascinujúca animácia. Takto na svet pribúdajú ľudia

Mapa populácie.
Zdroj: Youtube/HumanPopulationThroughTime

Za približne 200 rokov stúpol počet ľudí na svete o 6 miliárd.

Vznik človeka trvá z hľadiska večnosti len okamih. Za krátke obdobie však vďaka takýmto okamihom vzrástla naša populácia na celej planéte na neuveriteľné čísla. American Museum of Natural History ukazuje zaujímavú animáciu, ktorá zachytáva rast nášho druhu z menej ako milióna na viac ako 7,2 miliardy. Najdramatickejší nárast začal len nedávno.

Všetko sa to začalo pred asi 100-tisíc rokmi, keď naši predkovia húfne migrovali z Afriky. Rast počtu obyvateľov sa zvyšoval s príchodom poľnohospodárstva, vzniku rímskej ríše, vrcholom mayskej civilizácie, zrodením islamu či vynájdením kompasu. Míľnikov bolo veľa.

Medzi rokmi 1 300 a 1 400 trápil svet mor a za toto obdobie počet obyvateľov klesal. Okolo roku 1 700 bolo na svete 590 miliónov ľudí. Po roku 1 800 už vzrástol počet obyvateľov na jednu miliardu. Ten najzaujímavejší údaj prichádza teraz: Za približne 200 rokov stúpol počet ľudí na svete o 6 miliárd.

V súčasnosti žije na svete viac ako 7,2 miliardy ľudí. Prognózy hovoria, že do roku 2 100 by nás malo byť 11 miliárd. Pôrodnosť však klesá v takmer každej krajine a rast sa spomaľuje.

Pozrite si zaujímavé video a dozviete sa viac.


USA/zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.