Nádej pre milióny pacientov! Vedci objavili liek na túto nevyliečiteľnú chorobu

Vírus. (ilustračná snímka)
Vírus. (ilustračná snímka) Zdroj: Shutterstock.com

Prevratné zistenia z Izraela by mohli ukončiť boj s HIV.

Vírus HIV patrí k najnebezpečnejším na svete. Ročne sa ním nakazia milióny ľudí a počet infikovaných stúpa aj na Slovensku. Dostatočne nepomáha ani čoraz vyššia informovanosť o ochrane pred nevyliečiteľným ochorením AIDS. Teraz však svitá nádej pre HIV pozitívnych pacientov po celom svete. Vedci totiž objavili liek a dúfajú, že by tento globálny problém mohol ukončiť. Píše o tom The Independent.

Vznik choroby je rýchly

Vírus HIV napáda typ bielych krviniek, ktoré sú známe ako CD4. Telo ich potrebuje na boj s chorobami, akými je napríklad chrípka.

Vírus používa vnútorný mechanizmus týchto krviniek. Vďaka nemu ich ovládne a rozmnoží. Týmto procesom CD4 zničí. Keď ich počet klesne v krvi pod 200 krviniek na milimeter kubický, hovoríme o rozvinutej AIDS.

Úspech prišiel z Izraela

Objavom sa pochválili vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. Identifikovali proteín, ktorý dokáže znížiť množstvo vírusu u infikovaných pacientov až o 97 percent. A to už počas ôsmich dní.

Nový liek testovali na vzorkách krvi desiatich nakazených pacientov. Aktívna látka má názov Gammora. Dokáže vytvoriť niekoľko kópií DNA vírusu a vstúpi do infikovanej bunky. Tá sa potom sama zničí a vírus zanikne.

Liek zachráni milióny ľudí

Pacienti infikovaní vírusom HIV v súčasnosti nepoznajú metódu, ktorá by ho vedela úplne poraziť. Namiesto toho musia každý deň užívať množstvo liekov, aby ho potlačili. Iba tak môžu žiť plnohodnotnejší život.

„S našou metódou ničíme bunky, takže neexistuje šanca, že vírus sa opäť vráti. Pretože nebudú už žiadne bunky, ktoré by ho obsahovali," vysvetľuje Abraham Loyter, ktorý sa výskumu venoval.

Vedci teda v štúdií pokračujú a dúfajú, že Gammora čoskoro dokáže zabiť 100 percent infikovaných buniek. Bol by to prevratný krok vpred v boji s touto nebezpečnou chorobou. Len v roku 2015 na ňu totiž zomrelo viac ako milión ľudí.

IZRAEL/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hiv

Dôležité udalosti