Nemci z dediny Trumpových predkov sa za neho hanbia

Starí rodičia Donalda Trumpa vyrastali v nemeckej dedine Kallstadt predtým, ako sa odsťahovali do USA.
Zdroj: TASR/AP

Starý otec budúceho prezidenta odišiel do USA počas zlatej horúčky.

Niekoľko zvyčajne pokojných obyvateľov malebnej dediny Kallstadt vo vinohradníckej oblasti nemeckej spolkovej krajiny Porýnie-Falcko sa dnes zobudilo so zlou náladou.

Žiaden z nich nepredpokladal, že prchký miliardár Donald Trump - ktorého starí rodičia žili v ich dedine, ale pred vyše 100 rokmi odišli do USA - vyhrá americké prezidentské voľby.
"Bola som hore väčšinu noci a sledovala televíziu. Spala som iba tri hodiny," povedala podľa agentúry DPA 69-ročná Veronika Schrammová, ktorá v Kallstadte vlastní spolu so svojím manželom Gerdom hostel.

Obaja sú výsledkom amerických volieb zdesení. "Som naozaj zhrozená - hanbím sa zaňho," povedala Schrammová. "Povedala som manželovi, že poznám ľudí v tejto dedine a ani jeden z nich nerozpráva tak ako Trump, ani jeden nemá jeho názory," dodala.

Starý otec Donalda Trumpa Friedrich - ktorý si neskôr poangličtil meno na Friedrick - sa vydal koncom 19. storočia do New Yorku a neskôr počas zlatej horúčky odišiel na západ USA.

Friedrich posielal časť zárobkov svojim príbuzným v Nemecku, ktorí ich využili na nákup majetku v Kallstadte. Dnes však už ostalo v dedine po tejto rodine len málo stôp, hoci tam kedysi mala veľké sídlo.

"Trumpovo víťazstvo tu nie je veľmi dôležité," vyhlásil Hans-Joachim Bender, vinár na dôchodku a vzdialený príbuzný jedného z Trumpových predkov. Dodal tiež, že bude rád, keď sa už médiá prestanú o ich dedinu zaujímať.

"Trump je vynikajúci herec. Ale nemyslím si, že sa mu podarí niekoho svojou politikou presvedčiť," povedal Bender. Ten je aj príbuzným hlavy slávnej dynastie Heinzovcov, ktorá vlastní spoločnosť na výrobu kečupu a takisto pochádza v Kallstadtu.

Schrammovci sa zároveň obávajú, čo Trumpovo víťazstvo môže znamenať pre ich krajinu a pre Európsku úniu. Veronika Schrammová tvrdí, že jej dve vnúčatá budú zrejme vyrastať v "radikálne odlišnom Nemecku, než aké poznáme dnes".

BERLÍN/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti