Kto bol Martin na bielom koni a príde aj tento rok?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ekaterina Bykova / Shutterstock.com

Všetci každoročne čakáme či sa táto 130 rokov stará pranostika naplní. Ako tomu bude tento rok prezradil meteorológ Jozef Iľko.

Dnes oslavujú všetci Martinovia a práve s týmto menom a dňom sa spája množstvo pranostík. Pranostiky vznikali pozorovaním prírody ako kolektívne ľudové dielo, číže nevieme, kedy vznikli, ani kto ich vymyslel. Jednou z najznámejších pranostík je tá o Martinovi na bielom koni a ľudia ju poznajú vyše 130 rokov.

Táto pranostika znamenala príchod zimy a už v minulosti sa prvý sneh očakával práve na Martina. Neplatí to však pre celé Slovensko, pretože prvý sneh sa o tomto čase vyskytuje najmä v nížinách v nadmorských výškach približne 200 - 300 m n. m. ,,Tak ako iné pranostiky aj táto trpí časovou nepresnosťou. Ale je zaujímavé, že podľa dlhodobých záznamov pripadá prvé sneženie v priemere práve na 11. novembra zhruba na čiare Trenčín - Sliač - Košice. Na severe je priemerný dátum prvého sneženia skôr, na juhu neskôr," hovorí meteorológ Jozef Iľko. Z martinského snehu sa však netešíme dlho, pretože zvyčajne sa roztopí v ten istý deň, kedy aj spadol.

Martin bol vojak v jazdeckom pluku

Hoci je táto pranostika veľmi známa, málokto vie kto bol Svätý Martin a prečo chodí na bielom koni. ,,Svätý Martin sa narodil na území dnešného Maďarska - jeho otec bol rímsky vojak a aj Martin sa stal vojakom. Jazdil na koni, pretože patril do jazdeckého pluku. Práve tu je podstata pranostiky Martin na bielom koni - v prípade pranostiky má bieleho koňa obrazne predstavovať zima, ktorá pricvála znenazdajky," hovorí etnologička Katarína Nádaská.

S dňom Svätého Martina na vidieku začínal pokojnejší čas, čiže sa už nepracovalo na poliach, muži opravovali náradie, ženy a dievčatá začínali s pradením ľanu a konope a s páračkami peria. Hoci boli priadky doménou slobodných dievčat, priadlo a páralo sa spoločne - obyčajne celá dedina, dodáva etnologička.

Sneh bude, nie všade

,,Zajtra očakávame zrážky na viacerých miestach nášho územia, ale vo forme snehu budú len v chladnejších oblastiach na severe Slovenska. Na juhu pri predpokladanom daždi nepríde teda Martin na bielom koni. Zrážky nebudú celodenné a nevyskytnú sa všade. Možno si to Martin vynahradí o deň neskôr, v sobotu, keď je sneženie pravdepodobné aj v nižších polohách a treba ho očakávať na väčšine územia, no aj v tento deň to bude na juhu skôr dážď alebo dážď so snehom," dodal Jozef Iľko.

Pred desiatimi rokmi padol v tento deň rekord a na Lomnickom štíte nasnežilo až 173 centimetrov. Len pre porovnanie, v týchto dňoch je na Lomnickom štíte približne 60 centimetrov snehu. Rekordy padali aj v roku 1951, kedy bolo naopak rekordne teplo a v Hurbanove namerali cez deň takmer 20 stupňov.

Zdroj: TASR

Zdroj titulnej fotky: Ekaterina Bykova / Shutterstock.com

BRATISLAVA/js

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Martin na bielom koni

Dôležité udalosti