Svetová rarita: V malebnej oravskej obci Krušetnica vzniklo unikátne múzeum

Z expozície múzea.
Zdroj: TV Markíza

V oravskej obci Krušetnica vytvorili mozaiku, z ktorej by sa dalo navariť káv skoro 60-tisíc.

Najväčšia socha Krista, najnavštevovanejší hrad, najrozľahlejšia priehrada a ďalšími inými slovenskými naj sa môže pochváliť Orava. Teraz však už majú aj svetovú raritu. Spolu 250 ľudí na nej pracovalo skoro 3 roky.

Na jednu kávu treba pomlieť asi 70 kávovníkových zŕn. V oravskej obci Krušetnica vytvorili mozaiku, z ktorej by sa dalo navariť káv skoro 60-tisíc. Tvoria ju 4 milióny zŕn - cez 400 kilo kávy. Mozaika približuje cestu kávovníkového zrna k jej milovníkom.

„Cez históriu, v podstate kde všade sa kávovník pestuje, ako vznikal a v podstate celý príbeh kávy," vysvetľuje autor myšlienky Roman Florek

Vznikala zrnko po zrnko 2 roky a 7 mesiacov. Spolupracovali aj umelci, ktorí predkresľovali zložitejšie motívy.

„Najväčšiu zábavu sme mali vtedy, keď celé lepidlo sme mali na rukách a nalepili sme jedno semienko a tri spadli," spomína jeden z tvorcov Ivan Ľuba.


Rôzne farby dosiahli mierou praženia kávovníkových zŕn. Rozmery doteraz najväčšej mozaiky z Albánska, ktorá má 23 metrov štvorcových, prekonali skoro 5-násobne.

„My máme okolo 107 a zo začiatku sme ani nečakali, že by to mohlo byť také veľké," ozrejmil Roman Florek

Mala by sa dostať aj do guinessovej knihy rekordov. Zatiaľ ju Uznali ako slovenský rekord. „Je to platné. Je to vlastne prvý takýto rekord - ustanovujúci," potvrdzuje Igor Svítok z Knihy slovenských rekordov

Výnimočná rekordná mozaika je ozdobou ešte jednej rarity v malej oravskej dedinke Krušetnica. Celá je na stenách nového múzea kávy. V ňom predstavujú všetko možné, čo súvisí s kávou. Najstaršie exponáty majú aj vyše 200 rokov.

„Mlynčeky, kávovary, džezvičky, v čom pripravovali ľudia kávovníkové zrno," dodal autor myšlienky.

Múzeum Oravakafé prišiel obdivovať aj veľvyslanec Indonézskej republiky, ktorá patrí k najväčším svetovým pestovateľom kávy.

„Som veľmi hrdý na to, že slovenská komunita odborníkov na kávu si vyberá tie najlepšie kávové zrná z mojej krajiny z Indonézie," nechal sa počuť veľvyslanec Indonézskej republiky Djumantoro Purbo.

Aj keď je prvé slovenské múzeum kávy v malej obci na Orave, o návštevnosť sa neboja. Ľudí tu chcú dotiahnuť na oddych, útek od stresu a pohodovú atmosféru malebnej dedinky.

KRUŠETNICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti