Máte radi pivo? Štúdia odhalila, prečo je pre vás prospešné

Čapovanie piva - ilustračné foto
Čapovanie piva - ilustračné foto Zdroj: TASR

Konečne máte dôvod, aby ste si ho dali častejšie

Aj vy patríte medzi vášnivých milovníkov piva? Tak to pre vás máme skvelú správu! Odborníci z Pensylvánie prišli na to, že jedno pivo denne vám pomôže v organizme regulovať cholesterol. A nielen to. O výsledkoch štúdie píše Independent.

Dôvodom je cholesterol

Výskum uskutočnili na Pensylvánskej štátnej univerzite.

Dokázal, že primerané pitie alkoholu spomaľuje pokles „dobrého cholesterolu" (lipoproteínu s vysokou hustotou). Ide o bielkovinu, ktorá pomáha odstrániť „zlý cholesterol" (lipoproteín s malou hustotou) z tepien. Ten škodí, lebo zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení a mŕtvice. Naopak, lipoproteín s vysokou hustotou proti „zlému cholesterolu" bojuje. Toto všetko sa týka najmä pitia piva.

A to, že nejde o žiadny výmysel, dokázala aj ďalšia štúdia z Číny. Tá šesť rokov skúmala 80 000 zdravých dospelých.

Pivo vyhráva

Podľa výskumu pokles „dobrého cholesterolu" bol najnižší u oddaných pivárov. Ľudí, ktorí pili iný druh alkoholu, sa tieto výhody týkali iba pri ich minimálnej až miernej konzumácií. Výskum však neobsahoval dostatočný počet milovníkov vína.

Všetko s mierou

Ak ste sa práve potešili, že si teraz pivo môžete dopriať neobmedzene, musíme vás varovať. Výskum, ktorý prezentovali na konferencií Amerického kardiologického združenia, upozornil na odvrátenú stranu alkoholu. Všetky pozitívne účinky rýchlo zničí jeho veľké množstvo. Aj preto by ste ho nemali vypiť priveľa.

Na predčasné závery je skoro

Výsledok štúdie vyzerá optimisticky. Určite poteší nejedného pivára. Odborníci však tvrdia, že na to, aby sme mohli robiť závery potrebujeme ďalší výskum. No vy zatiaľ možno máte novú výhovorku na to, aby ste si jedno pivo denne dopriali úplne bez výčitiek.

PENSYLVÁNIA/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cholesterol

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.