Britská tínedžerka bojovala s rakovinou. Zmrazili ju, aby neskôr vstala z mŕtvych

Ilustračná snímka
Zdroj: Profimedia.sk

Najskôr však musela vyhrať súd s otcom.

Príbeh ako zo sci-fi filmu. Nemenovaná štrnásťročná Britka, ktorá trpela rakovinou, nechcela zomrieť. A tak sa rozhodla, že sa nechá zmraziť. Inovatívna metóda, ktorú nazývajú kryoprezervácia sľubuje návrat k životu. Zamrazia vám telo, aby vás o pár rokov (keď objavia liečbu na vašu chorobu) mohli vzkriesiť. Láka vás to? Prečítajte si príbeh dievčaťa, ktoré po procedúre túžilo tak veľmi, že urobilo všetko preto, aby ju mohlo zrealizovať. Píše o ňom DailyMail.

Otec bol proti

Mladá Britka žila šťastný život v blízkosti Londýna so svojou mamou. Všetko sa však zmenilo 15.augusta 2015. Vtedy jej diagnostikovali ojedinelú formu rakoviny. Potom, čo rok absolvovala agresívnu liečbu, lekári to vzdali a tínedžerka s chemoterapiou skončila. Ona ale zomrieť nechcela, a tak nádej vložila do kryoprezervácie. Mama mladého dievčaťa vyzbierala 37 000 libier (43 300 eur), aby sen milovanej dcére splnila.

V ceste im stála len jedna prekážka. Na to, aby procedúra mohla byť vykonaná legálne, muselo dievča získať súhlas od oboch rodičov. Tí boli rozvedení a otec, s ktorým sa nevideli už osem rokov, odmietol súhlas podpísať. Ako sám uviedol, obával sa následkov, ktoré to mohlo mať na jeho dcéru a nebola mu ľahostajná ani vysoká cena celého procesu.

Zdroj: Profimedia.sk

Napísala srdcervúci list

Dievča sa rozhodlo situáciu vziať do vlastných rúk a sudcovi, ktorý mal zmrazenie povoliť, napísala dojímavý list. „ Mám 14 rokov a nechcem zomrieť, aj keď viem, že zomriem. Myslím si, že kryoprezervácia mi dá šancu, aby ma vyliečili a prebudili, aj keby to malo byť o sto rokov. Nechcem byť pochovaná v zemi," píše úprimne.

„Chcem dostať túto šancu. To je moje želanie," končí odhodlane svoj list. Sudca sa na základe neho rozhodol, že dievčaťu dá svoj súhlas. A tak sa stala prvým britským dieťaťom, ktoré procedúru podstúpilo.

Keď sa tínedžerka dozvedela, že jej sen sa splní, nazvala sudcu hrdinom a chcela ho vidieť. On ju prišiel navštíviť a bol prekvapený jej nesmiernou odvahou. Zomrela 17. októbra a pár dní na to ju odviezli do centra kryoprezervácie v USA, kde ju úspešne zmrazili.

Ako metóda funguje?

Ak premýšľate nad tým, ako zmrazenie ľudského tela vlastne funguje, máme pre vás vysvetlenie.

1. S procedúrou sa musí začať dve minúty po zástave srdca a nie neskôr ako 15 minút. Telo sa zabalí do ľadu a vpichnú sa doň chemikálie, ktoré zredukujú zrážanie krvi.
2. Potom sa odvezie do kryoprezervačného zariadenia a krv je nahradená látkou, ktorá chráni orgány.
3. Neskôr dostáva ďalšiu injekciu, ktorá bráni formovaniu ľadových kryštálikov v orgánoch a tkanivách. Telo potom schladia na teplotu mínus 130 stupňov Celzia.
4. Nakoniec mŕtveho uložia do obrovskej nádrže. Tá je naplnená tekutým dusíkom s konečnou teplotou mínus 196 stupňov Celzia.

Drahý špás

V žiadnom prípade nejde o lacnú záležitosť. Zo zmrazenia sa stal slušný biznis. Ak sa rozhodnete zmraziť celé telo, môže vás to stáť až 150 000 dolárov (141 000 eur) . Lacnejšou verziou je kryoprezervácia mozgu. Tá stojí maximálne 60 000 dolárov (56 500 eur). Vyberú si ju tí, ktorí chcú ušetriť. Dúfajú, že ich mozog bude neskôr voperovaný do živého tela.

Zmrazia vás aj v Európe

Dali by ste sa zmraziť aj vy? Na Slovensku to ale nepôjde. Na svete je takýchto zariadení málo. Najslávnejšie sú centrá v Amerike. Nájdete ich v štáte Arizona a v Michigene blízko pri meste Detroit. No pre Európanov existuje ešte jedna možnosť. Je ňou rozsiahle mraziace zariadenie v Rusku.

Úspech je otázny

Odborníci však varujú, že ide o kontroverznú metódu. Jej úspech nebol nikdy potvrdený. Orgány ako srdce a obličky sa ešte nepodarilo úspešne rozmraziť. Je teda málo pravdepodobné, že mozog a celé telo budú opäť fungovať bez poškodenia.

Švédsky neurovedec Martin Ingvar z Karolínskeho inštitútu tvrdí, že kryoprezervácia je odsúdená na neúspech. Obvinil ľudí, ktorí sa jej venujú zo šarlatánstva.

„Keď sa pozriete na mozog s jeho 100 miliardami buniek a 10 000 spojení medzi nimi a ďalšími bunkami...Neexistuje, do pekla, žiaden spôsob, ako obnoviť ich funkciu," objasňuje Ingvar. Nie všetci experti zdieľajú tento názor. Mnohí veria, že metóda prinesie výsledky v budúcnosti.

„Kryoprezervácia je významná technológia, ktorá nám dovoľuje uchovávať žijúce bunky, takmer nekonečne, na veľmi nízkej teplote, " vyjadril nadšenie profesor Barry Fuller z University College v Londýne.

Na dôkaz o tom, či zmrazenie naozaj funguje, si teda musíme počkať. To, čo znie ako myšlienka z vedecko-fantastického filmu , však nemusí byť také nereálne. Vedecký aj technický pokrok ide dopredu rýchlo. Aj preto mnohí veria, že raz budeme môcť smrť práve takto ovládať.

LONDÝN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti